شمع ژنراتور گازسوز – شمع ژنراتور گازی – شمع موتور گازسوز

شرکت نیرو مولد آسیا وارد کننده شمع ژنراتور گازسوز در مدل های مختلف پایه کوتاه و بلند ، معمولی و پریچمپر با برندهایی نظیر بوش اصلی ، ctp ، کاترپیلار ، یانباخر ، mtu ، mwm ، اسکانیا ، مان ، لیبهر و غیره با کیفیت و قیمت مناسب وارد نموده و در صورت نیاز  به شمع ژنراتور گازی ( شمع موتور گازسوز ) در اسرع وقت با کارشناسان نیرو مولد آسیا ارتباط برقرار نمایید.

کیفیت شمع ژنراتور گازسوز شرکت نیرو مولد آسیا

با توجه به بحث انرژی برق در کشور و عدم مدیریت سیستم برق کشور و واردات ژنراتور گازسوز به صورت پراکنده به وسیله اشخاص جهت تامین برق ، فروش قظعات مصرفی ژنراتور گازی اعمم از شمع ژنراتور گازی ، کویل ، وایر و غیره باعث شده تا بازار این قطعات داغ شود از این رو با توجه به تحریم کشور و عدم نمایندگی معتبر برخی نیز با واردات شمع و قطعات گازسوز بی کیفیت چینی و با قیمت های گزاف اقدام به فروش آن می نمایند که آسیب بزرگی به موتورهای گازسوز نیروگاه داران وارد میشود لذا نیرومولد آسیا با ارتباط با نمایندگان اصلی شرکت های سازنده شمع موتور گازسوز با کیفیت جهت همکاری با مشتریان امادگی خود را اعلام می نماید.

ابزار مورد نیاز برای تعویض شمع ژنراتور گازسوز

وقتی صحبت از تعویض شمع در موتور گازسوز می شود ، داشتن ابزار مناسب  در اختیار شما می تواند این فرایند را روانتر و کارآمدتر نماید.

آچار شمع ژنراتور گازی: یک ابزار تخصصی می باشد که برای باز نمودن شمع مورد استفاده قرار می گیرد و بر حسب رزوه های شمع رزوه 14 ، 16 ، 21 و غیره از اچار با اندازه و شماره مناسب استفاده می گردد. برخی آچارها با جداره پلاستیکی به صورت دوشاخه با مهره شمع درگیر شده و شمع را باز می نماید.

شمع موتور گازسوز جدید: این جایگزینی همیشه برای شمع های فرسوده بوده و باید دقت شود که این شمع باید از لحاظ کیفیت و مشخصات ساختاری و اهمی غیره با موتور سازگار باشد. و قبل از تعویض شمع محل نصب شمع باید کاملا تمیز و اری از هرگونه دوده ، روغن و گرد خاک باشد.

فیلر شمع موتور گازسوز: فاصله بین پلاتین و الکترود شمع نیز بسیار حائز اهمیت می باشد چرا که فاصله آن اگه کم یا زیاد باشد احتراق ناقص صورت گرفته و موتور ریپ و به صورت استاندارد کار نمیکند و سبب خسارات جدی به موتور می گردد.

شمع ژنراتور گازسوز – شمع ژنراتور گازی – شمع موتور گازسوز

راهنمای گام به گام تعویض شمع ژنراتور گازسوز

بدیهی است در فرآیند تعویض در صورت عدم رعایت صحیح دستورالعمل ها می توان صدمات جدی به ژنراتورگازسوز وارد کرد. به همین دلیل است که باید به طور واقع بینانه مهارت های خود را ارزیابی کنید. اگر احساس می کنید نمی توانید تمام مراحل تعویض شمع را انجام دهید، عاقلانه است که پول اضافی را برای تعویض شمع های قدیمی توسط یک متخصص مکانیک خرج نمایید. و اگر تصمیم دارید خود این کار را انجام دهید به مراحل ذیل توجه نمایید.

قبل از تعویض شمع ژنراتور گازی باید از خاموش بودن ژنراتور تابلو برق و غیره آگاه شویم و در صورت روشن بودن ، خاموش نماییم.

مرحله یک برداشتن  شمع موتور گازسوز

ابتدار مسیر وایر بر روی موتور را پیدا کرده و سپس وایر را جدا نموده سپس آچار را بر روی شمع قرار داده و مطمن شوید که اچار در جایگاه خود محم می باشد. سپس اچار را خلاف عقربه های ساعت بچرخانید تا شمع شل شود و باز نمایید.

مرحله دو تمیز نمودن محل نصب شمع ژنراتور گازسوز

پس از جدا نمودن شمع و وایر محل اچار خور را از روغن و گردو خاک دوده تمیز نموده تا جرقه زنی به بهترین نحو صورت بپذیرد.

مرحله سوم رویت شمع نصب شده و بررسی فرسودگی آن

پس از باز نمودن شمع آن را از نظر فرسودگی مانند الکترود ، رسوبات روی عایق ( قسمت سرامیکی ) ، فاصله هوایی الکترود و پلاتین  و یا هرگونه ترک و آسیب بررسی نموده و در صورت هدم تایید شمع جدید را جایگزین می نماییم.

مرحله چهارم جایگزینی شمع و بررسی و تطابق آن با نمونه قبلی

برخی افراد نیز به دلیل قیمت بالای شمع ژنراتور گازسوز فابریک و یا عدم وجود آن اقدام به خرید شمع می نمایند که در صورت عدم رعایت تطبیق می توان به موتوز گازسوز خساراتی وارد گردد.  قبل از قرار دادن شمع جدید از مدل و فاصله بین الکترود و پلاتین ( در صورت پریچمپر بودن از مقاومت داخلی آن ) و کیفیت اصلی یا فیک بودن آن آگاهی داشته باشیم. برای اندازه گیری فاصله الکترود و پلاتین از فیلر استفاده نموده و فیلر استاندارد را بررسی می نماییم. اگر شکاف میان الکترود و پلاتین استاندارد نباشد باید آن را تنظیم نماییم.

مرحله پنجم نصب شمع ژنراتور گازی جدید

هنگامی که شمع به درست در رزوه قرار گرفت ( دقت شود شمع در جایگاه خود به درستی قرار گرفته و محکم شود) وابر شمع را نصب نموده ( وقتی وایر نصب می شود همانند کیلکی بر روی سر شمع نصب می گردد و باید احساس و یا شنیده شود ) و سپس استارت ژنراتور را انجام دهید. به صداهای غیر عادی گوش دهید با وصل نمودن دستگاه برق خروجی را در نظر گرفته و تست شود و در صورت عدم نوسان در خروجی ، نصب شمع به خوبی صورت گرفته است.

اهمیت تعویض و نگهداری شمع موتور گازسوز

احتراق بهینه

مصرف سوخت استاندارد

شروع روان و پویا ژنراتور گازی

کاهش انتشارات مضر ( الودگی )

عدم آسیب رسانی به کویل و سیستم جرقه

عدم نوسان در برق خروجی ژنراتور

نحوه عملکرد شمع ژنراتور گازسوز

شمع موتور گازسوز قطعه ای می باشد که برای انتقال الکتریسیته از سیستم احتراق به محفظه احتراق موتور و مشتعل کردن مخلوط سوخت/هوای فشرده استفاده می شود. شمع ژنراتور گازی دارای یک پوسته رزوه ای فلزی است و توسط یک عایق سرامیکی از هادی مرکزی مرکزی جدا شده است . اهادی با الکترود مرکزی، که دارای یک مقاومت باشد، توسط یک سیم بسیار عایق به ترمینال خروجی سیم پیچ احتراق اتصال داده می شود. پوسته فلزی شمع به سر سیلندر موتور بسته می شود .الکترود مرکزی از طریق یک عایق چینی در انتهای داخلی الکترود مرکزی به داخل محفظه احتراق بیرون زده و معمولاً یک یا چند الکترود به انتهای داخلی پوسته رزوه‌دار متصل می‌شود و الکترودهای جانبی، زمین یا زمین مشخص شده است.

شمع ژنراتور گازسوز – شمع ژنراتور گازی – شمع موتور گازسوز

نقش شمع موتور گازسوز تولید جرقه در یک زمان مشخص برای اشتعال نمودن مخلوط قابل احتراق است. دوشاخه به ولتاژ بالای تولید شده توسط سیم پیچ احتراق یا مگنتو متصل است. هنگامی که جریان از سیم پیچ جریان عبور می کن ولتاژی بین الکترود مرکزی و الکترودهای جانبی ایجاد می شود. در ابتدا، هیچ جریانی نمی تواند جریان یابد، زیرا سوخت و هوای موجود در شکاف عایق هستند، اما با افزایش بیشتر ولتاژ، شروع به تغییر ساختار گاز بین الکترودها می کند. هنگامی که ولتاژ از قدرت دی الکتریک گاز بیشتر شود، گاز یونیزه می شود. گاز یونیزه شده تبدیل به یک رسانا می شود و به جریان اجازه می دهد که از شکاف عبور کند. گرمای شدید در کانال جرقه باعث می شود گاز یونیزه شده به سرعت مانند یک انفجار کوچک منبسط شود..

انواع شمع ژنراتور گازسوز بر حسب احتراق و توان دستگاه

شمع معمولی تک پلاتین ایریدوم :

در محفظه احتراق ژنراتور گازسوز از توان 1 الی 1500 کیلوات  از این نوع شمع استفاده می گردد. این شمع احتراق را از یک نقطه جرقه زنی می نماید . هر احتراقی در سیلندر یک توانی را ایجاد می نماید در ژنراتور گازسوز بالاتر از 1.5  اگر از شمع تک پلاتین استفاده گردد شمع ژنراتور گازسوز تحمل حرارت را نداشته و دفرمه و معیوب می گردد.

شمع ژنراتور گازسوز – شمع ژنراتور گازی – شمع موتور گازسوز

شمع ژنراتور گازی پریچمپر:

در محفظه احتراق زنراتور گازسوز توان 1.5 الی 2.5 مگاوات از این شمع استفاده میگردد. این شمع در چهار زاویه جرقه زنی را ایجاد نموده و محدوده وسیعی ( شعاع احتراقی ) را در محفظه احتراق جرقه زنی صورت و همچنین به صورت یک دست  و یک ریتم انفجار درون لاین محفظه سیلندر محفظه احتراق انجام می گردد.

شمع تک پلاتین با استفاده از jacket valve

در موتور های 2.5 مگاوات به بالا از شمع تک پلاتین که در محفظه جکت ولو قرار گرفته و گاز در محفظه جکت ولوو قرار گرفته و با جرقه زنی محدوده احتراق وسعی را در برمیگیرد. دلیل احتراق وسیع این مدل نیز قطر بیشتر جکت ولوو میباشد. در موتورهای وارتسیلا یانباخر و کاترپیلار توان بالا از این سیستم استفاده می نمایند.

شمع های پریچمپر در محفظه احتراق قرار می گیرند، شمع پیریچمپر نسبت به شمع معمولی بسیار کارآمد تر و مصرف انرژی را کاهش و گازهای nox را کمتر انتشار می دهد. در شمع پریچمپر تخلیه انرژی در سطح وسیعتری صورت می پذیرد که گاز را در شکاف هوایی متمرکز کرده در نتیجه کنترل متمرکز پاشش گاز و کاهش دمای گاز و احتراق بهتر را صورت میگیرد. در نتیجه این شمه ها نسبت به نوع معمولی تک پلاتین ایمنی بیشتر و عمر طولاتی را پدید می آورد. شمع پریچمپر ولتاژ کمتری جهت جرقه زنی نیاز دارند. این شمع ها حتی در رطوبت نیز احتراق انها کامل می باشد.

مزایای شمع موتور گازسوز پریچمپر نسبت به شمع تک پلاتین معمولی

قیمت مقرون به صرفه

عمر طولانی

تعمیر و نگهداری کمتر

بهبود عملکرد موتور

کاهش مصرف سوخت و گازهای مضر

کاهش احتراق ناقص

 

انواع شمع ژنراتور گازسوز بر حسب برند

در این قسمت سعی شده به صورت جدا شمع هر برند نظیر کاترپیلار یانباخر MWW دویتس کامینز پرکینز گسکور MTU اسکانیا اویکو مان وارتسیلا لیپهر با نمایش موارد و توضیح کامل برای اطلاع شما مشتریان شرح داده شده و با کلیک بر روی آن وارد صفحه شوید.

شمع ژنراتور گازسوز موجود شرکت نیرو مولد آسیا

شمع ژنراتور گازسوز – شمع ژنراتور گازی – شمع موتور گازسوز
شمع موتور گازسوز دبل ایریدیوم BOSCH7305
شمع ژنراتور گازسوز – شمع ژنراتور گازی – شمع موتور گازسوز
شمع ژنراتور گازی BOSCH 7306
شمع ژنراتور گازسوز – شمع ژنراتور گازی – شمع موتور گازسوز
شمع ژنراتور گازسوز cat 346-5123

شمع ژنراتور گازی اتولایت امریکا
شمع ژنراتور گازسوز – شمع ژنراتور گازی – شمع موتور گازسوز
شمع ژنراتور گازسوز دنسو gk3-1