تصفیه سوخت درفیلترگازوئیل دیزل ژنراتور

همانگونه که در مبحث فیلترها مطرح شد در فیلترهای سوخت دیزل ژنراتور فرآیند فیلتر کردن آلودگی های موجود در سوخت به این صورت است که سوخت دیزل ابتدا به فیلتر و بالای محفظه ی فیلتر وارد می شود و از مسیر شبکه ای سوراخ دار و منافذ ریز روی کاغذ عبور می کند. در مرحله بعدی اگر سوخت دارای ناخالصی باشد این مواد از سوراخ هایی که روی کاغذ وجود دارند رد نمی شوند و سوخت خالص و بدون ناخالصی از فیلتر سوخت رد می شود. به این ترتیب ناخالصی های موجود در سوخت توسط فیلتر سوخت دیزل ژنراتور گرفته می شود . سوخت واد شده به موتور ديزل حتماً بايد از فيلتر بگذرد تا تصفیه شود.

حتی کوچکترین مقدار از آلودگی در سوخت نیز می تواند به پمپ سوخت پاش موتور دیزل صدمه بزند و موجب ایجاد اختلال در آن شود.

فيلتر گازوئيل دارای فرآیندی سه مرحله اي است. فيلتر اول، كه به عنوان صافي نیز عمل می کند در باك يا در پمپ گازوئيل دیزل ژنراتور قرار دارد و هدف از طراحی آن جذب کردن ذرات موجود در سوخت است.

فيلتر بعدي ،كه برخی مواقع به عنوان فيلتر اوليه نیز شناخته مي شود، به منظور جداسازی ذرات ريز مورد استفاده می شود. فيلتر ثانويه يا نهايي، ذرات بسيار ريز را مي گيرد. فيلتر هاي اوليه و ثانويه را مي توان در يك محفظه ،يا در محفظه هاي جداگانه قرار دارد.

فيلترهای اوليه و ثانويه ممکن است با گذشت زمان، مسدود شوند؛ دراين حالت تواند موتور کاهش یافته و با قدرت كمتري كار مي كند . معمولا برای نمایش دادن وضعیت فشار گازوییل در موتورهای دیزل از یک نشان گر استفاده می شود. در صورت مسدود بودن فيلترها ، عقربه اين نشانگر از حالت عادي به حالت غیر عادی تغییر می کند.

فيلتر گازوئيل طی دو مرحله توضیح داده می شود:

الف) نحوه چیدمان فيلترها

ب) انواع فيلتر

نحوه چیدمان فيلترها

فيلترها را مي توان به يكي از دو صورت سری يا موازي نصب كرد.

چیدمان سری فیلترها:

در این نوع چیدمان فيلتر اول (صافي) و فيلتر هاي اوليه و ثانويه را معمولاً به صورت سری به یکدیگر متصل مي كنند . بعضي از فيلترها دارای آبگير و مجراي تخليه هستند.

چیدمان موازي فیلترها:

در چیدمان موازي فیلترها، مقداری از گازوییل از يك فيلتر رد می شود و بقيه سوخت از فيلتر ديگر عبور می کند. چیدمان سری هر فيلتر مي تواند ذراتي را كه از فيلتر قبلي عبور كرده اند، از گازوئيل جدا كند . اما فيلتر هايي كه آرايش موازي دارند مي توانند مقدار بيشتري گازوئيل را در زماني کمتر، تصفیه كنند.

انواع فيلتر

فيلترها از روش های زیر می توانند گازوییل را تصفیه نمایند : ذره گيري ، جذب، جذب سطحي، جذب-جذب سطحي، و جدا كردن آب.

الف: ذره گيري

ذره گیری روندی مكانيكي دارد . يك صافي (از نوعي كه در لوله گازوئيل نصب مي شود) ذراتي را كه به علت دارا بودن اندازه بزرگ قادر به رد شدن از فیلتر نیستند به دام مي اندازد.

ب: جذب

در ایننوع مرحله فيلتر (پارچه اي ، نخي، نمدي يا سلولوزي) ذرات جامد و رطوبت را به خود جذب مي كند و مانع از ورود آن ها به موتور می شود.

ج: جذب سطحي

فرآيندي است كه در آن مولكول هاي مايع يا گاز به سطح ذرات جامدي كه با آنها تماس برقرار مي كنند، مي چسبند.

د: جذب-جذب سطحي

فیلترهایی در این نوع استفاده می شوند که قابلیت انجام دو مرحله بالا را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *