افترکولر دیزل ژنراتور- اینترکولر دیزل ژنراتور

اینتر کولر دیزل ژنراتور

در این مبحث قصد داریم شما را با دو بخش اساسی ازموتور به نام های اینتر کولر و افتر کولرآشنا سازیم. با نحوه عملکرد توربوشارژر در مبحث قبلی آشنا شدیم. متراکم کردن هوا توسط توربوشارژ سبب بالا رفتن دمای آن خواهد شد. زیرا در این حالت فشار موتور دیزل افزایش می یابد پس بالا رفتن دما امری طبیعی است. از سوی دیگر با بالا رفتن درجه حرارت هوا  مقدار اکسیژن موجود در یک حجم مشخص کمتر می شود. با توجه به مباحث گفته شد ناگزیر به خنک نگه داشتن هوا هستیم. برای این منظور از یک واحد خنک کننده به نام اینتر کولر استفاده می شود که در جلوی رادیاتور نصب می گردد.

اینتر کولر دیزل ژنراتور

Intercooler (اینترکولر) دیزل ژنراتور یک مبدل حرارتی (Heat Exchanger) می باشد هدف از طراحی آن در موتور این است که هوایی که از  توربوشارژ خارج می شود پیش ازاینکه به سیلندر موتور وارد شود، از intercooler (اینتر کولر) می گذرد و دمای آن پایین می آید.

روند خنک سازی در اینترکولر در دیزل ژنراتور، فرآیند air – air است. یعنی هوا سبب خنک شدن هوا می شود.

در موتورهای دیزل ژنراتور از جمله راه هایی که می توان برای افزایش راندمان موتور از آن استفاده کرد پایین نگه داشتن درجه هوای متراکم شده است البته قبل از اینکه این هوا به سیلندر وارد شود. در این حالت مصرف گازوییل در موتور نیز تا حد زیادی کاهش می یابد. در نتیجه کاهش یافتن مصرف گازوییل در موتور میزان آلایندگی گازهای خروجی اگزوزنیز کمتر می شود.

اینترکولر دیزل ژنراتور

افترکولر دیزل ژنراتور

افترکولر (After cooler) نیز از جمله بخش های مهم درون موتور است. مکانیسم عملکرد آن نیز بسیار به اینتر کولر شباهت دارد. در واقع وظیفه آن پایین آوردن درجه هوای خروجی از توربوشارژ است البته قبل از اینکه این هوا به داخل سیلندر دیزل ژژنراتور وارد شود. البته این دو بخش با یکدیگر تفاوت هایی نیز دارند که به بررسی آن ها می پردازیم. اولین تفاوت آن ها محل قرارگیری آن هاست. محل قرارگیری اینترکولر جلوی رادیاتور موتور است و هوایی که از توربوشارژ خارج می شود برای خنک شدن باید روندی طولانی را طی کند. ولی افتر کولردیزل ژنراتور در دهانه ورودی سیلندر قرار گرفته و عمل خنک کاری هوای بیرون آمده از توربوشارژ را توسط آب انجام می دهد. برای دست یابی به اهداف گفته شده محفظه ای را درون افتر کولر محفظه ای در نظر می گیرند که دارای چند لوله در جداره های خود است. هدف از قرار دادن این لوله ها رد شدن جریان آب می باشند. این جریان آب همان آبی است که برای پایین آوردن درجه حرارت موتور استفاده می شود و در رادیاتور خنک کاری می شود. بنابراین با عبور جریان آب از درون لوله های جداره محفظه افتر کولر، هوای خارج شده از توربو شارژ خنک می گردد.

افتر کولر دیزل ژنراتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *