موتور برق – ژنراتور بنزینی – قیمت موتور برق

در گذشته و در میان عموم مردم (گفتار محاوره) به دیزل ژنراتور یا ژنراتور بنزینی و ژنراتور گاز سوز (در توان های پایین) اصطلاح موتور برق به کار رفته می شد. ولی در حال حاضر موتور برق برای ژنراتورهای با سوخت بنزین یا گاز سوز در رنج پایین نیم کیلو وات تا ده کیلو وات به صورت تک فاز (یک یا دو سیلندر) به کار برده می شود. 

موتور برق بنزین سوز (موتور برق) با استفاده از سوخت بنزین گشتاور مورد نیاز برای چرخش روتور در استاتور را فراهم می کند و سبب تولید برق در استاتور می شود و جریان الکتریکی در خروجی به سمت مصرف کننده هدایت می شود.

موتوربرق بنزینی از انواع موتورهای احتراق درونی است که دارای ساختاری جرقه ای است و برای راه اندازی با بنزین یا سوخت های مشابه طراحی شده است. در بیشتر موتوربرق بنزینی هوا و سوخت پس از فشرده سازی با یکدیگر ترکیب می شوند. البته پیش ترکیب در یک کاربراتور از قبل انجام شده است اما در حال حاضر با تزریق سوخت الکترونیکی کنترل می شود البته به جز موتور برق کوچک که از لحاظ اقتصادی انجام این کار به صرفه نیست. در موتورهای متفاوت این روند مخلوط سوخت و هوا برای عملیات جرقه زنی برای شروع فرایند احتراق متفاوت است. در یک موتور دیزل، تنها هوا فشرده شده (و به همین دلیل گرم می شود)، و سوخت در انتهای فشرده سازی تزریق می شود و در هوا بسیار داغ می شود و خود سبب اشتعال می شود. با فشرده سازی بیش از اندازه مخلوط هوا و سوخت در یک سیلندر بسته، باعث خطر آتش سوزی خودکار می شود و یا مانند یک موتور دیزل رفتار می کند. به دلیل تفاوت میزان سوختگی بین دو سوخت مختلف، موتورهای بنزینی به صورت مکانیکی با زمان بندی متفاوت نسبت به موتورهای دیزل طراحی شده اند، بنابراین موتور برق بنزینی به صورت خودکار منجر به افزایش گاز داخل سیلندر می شوند

بنزین اکتان بالاتر احتراق کمتری دارد، بنابراين دارای تمايل کمتری به سوختن خودرو است و ميزان گسترش آن کمتر است. در نتیجه موتورهای طراحی شده برای استفاده از سوخت های اکتان بالا به طور انحصاری می توانند نرخ فشرده سازی بیشتری داشته باشند. بیشتر موتورهای بنزینی خودروهای مدرن دارای نسبت فشرده سازی ۱۰٫۰: ۱ تا ۱۳٫۵: ۱ هستند

موتورهای با سنسور دست انداز معمولا دارای C.R بالاتر از ۱۱٫۱: ۱ و نزدیک به ۱۴٫۰: ۱ (برای سوخت های اکتان بالا و معمولا با تزریق مستقیم مستقیم) هستند و موتورهای بدون سنسور به طور کلی C.R از ۸٫۰: ۱ تا ۱۰٫۵: ۱ دارند. موتورهای بنزینی در سرعت های بالاتر چرخ دنده ها در دیزل استفاده می شوند، بخشی به دلیل پیستون های سبک تر، میله های اتصال و میل لنگ (راندمان طراحی با کمترین نسبت فشرده سازی امکان پذیر است) و به علت سوختن بنزین سریع تر از دیزل هستند.

نسبت فشرده سازی موتورهای بنزینی نسبت به موتورهای دیزلی پایین تر است. به طور معمول، اکثر موتورهای بنزین حدود ۲۰٪ (متوسط) بهره وری حرارتی دارند، که تقریبا نیمی از بهره وری موتورهای دیزلی است.

رایج ترین روش طبقه بندی موتورها میزان قدرت ترمز است. اصطلاح “ترمز” در آزمایش دینامومتر برای بارگیری موتور استفاده می شود. به عنوان مثال، برای یک موتور خودرو، به غیر از تلفات اصطکاک و ترمودینامیکی داخل موتور، قدرت توسط پمپ آب، ژنراتور و رادیاتور جذب می شود، در نتیجه با کاهش قدرت موجود در چرخ دنده برای حرکت ماشین همراه است. خروجی توان کمی متفاوت است و با توجه به ارزش انرژی سوخت، دمای هوا و رطوبت هوا و ارتفاع آن تغییر می کند.

محاسبه میزان مصرف سوخت موتور برق بنزینی

در زمان خرید موتور برق بنزینی یکی از دغدغه های خریدار میزان مصرف سوخت موتور برق می باشد.

دانستن این که یک موتور برق با یک باک چقدر روشن می ماند و اینکه در طول شبانه روز باک موتور برق برای بدون قطعی برق چند بار باک سوخت را پر نماییم از اهمیت خاصی برای خریدار برخوردار است.

جهت اطلاع از میزان محاسبه سوخت مصرفی موتور برق بنزینی می توان از اطلاعات درج شده روی پلاک موتور کمک گرفت.

میزان مصرف سوخت مصرفی موتور برق بنزینی به میزان بار مصرفی بستگی دارد . هر چه بار مصرفی ژنراتور برق بنزینی بیشتر باشد مصرف سوخت بیشتر می شود. به طور مثال اگر از  ۲۵درصد بار استفاده نمایند بدان معنی میباشد که میزان جریان خروجی یک چهارم  جریان حک شده در روی پلاک موتوربرق بنزینی می باشد.

هر چقدر عمر موتور برق بالاتر رود اصتحلاک و میزان مصرف سوخت مصرفی بیشتر می شود. میزان سوخت مصرفی ژنراتور برق در برند های مختلف متفاوت است ، خصوصا موتور برق بنزینی چینی ،  مصرف سوخت بالاتری دارند.

نکات راه اندازی موتور برق:

موتور برق بنزینی بیشتر در واحد و مقیاس های کوچک از جمله: تامین برق پمپ آب کشاورزی، روشنایی منازل و فروشگاه های کوچک و…می باشد. و در هنگام خرید حتما باید برآورد توان مصرفی را محاسبه نموده و طبق براورد ، موتور برق بنزینی مورد نیاز خود را تهیه نمود.در زمان خرید با ید حتما چک شود که موتور برق بنزینی دارای avr باشند تا مصرف کننده آسیب نبیند.

 مراحل راه اندازی موتوربرق:

۱-قبل از استارت حتما روغن موتور کاتر چک شود و در صورت کم و کاستی روغن به آن افزوده شود. نکته ای باید به آن توجه شود آن است که در زمان روشن شدن موتور برق بنزینی نباید روغن موتور به درون کارتر افزوده شود که این امر موجب آسیب دیدگی موتور خواهد شد.

۲- سوخت موتور برق بنزینی چک شود و در زمان روشن بودن موتور برق  به هیچ وجه بنزین به باک سوخت افزوده نشود.

۳-در صورت روشن نشدن موتور برق بنزینی در مدت یک ماه باید سوخت بنزین باک تعویض گردد.

۴-اتصال زمین ژنراتور بنزینی باید توسط پیچ مهره به زمین متصل گردد که در این صورت اشخاص در مقابل شوک الکتریکی محافطت کند.

۵-در هنگام روشن شدن اتصال مصرف کننده به موتور برق به هرگز موتور برق بنزینی را خاموش نکنید. پس مصرف کننده ها را از موتوربرق جدا نموده و سپس آن را خاموش می کنیم.

۶-شرایط کارکرد موتور برق ها ۵ ساعت کار و دوساعت خاموش می باشد که در این صورت عمر دستگاه افزایش پیدا میکند.

۷-در موتور های برق بنزینی در هر ۵۰ ساعت کارکرد باید روغن موتور تعویض گردد. و فیلتر روغن موتور برق پس از سه بار تعویض روغن یا ۱۵۰ ساعت کارکرد باید تعویض گردد.

قسمت های اصلی موتور برق بنزینی:

۱-موتور دستگاه: این قسمت وظیفه تولید گشتاور دستگاه و تامین انرژی مکانیکی را بر عهده دارد.

۲-تنظیم ولتاژ: به دلیل موتوری بودن این دستگاه و تولید ولتاژ با نوسانات باید از قطعه ای تنظیم ولتاژ (avr) استفاده نمود.

۳-قسمت ژنراتور موتور برق بنزینی : که برق تولیدی در این قسمت تولید می شود.

۴-سیستم روغن رسانی موتور برق بنزینی : به دلیل موتوری بودن دستگاه و نیاز بودن به روانکاری از روغن برای عمر طولانی تر دستگاه استفاده می شود.

۵-سیستم خنک کننده موتور برق بنزینی : موتور برق بنزینی در حین کار دمای آن افزایش پیدا می کند به همین دلیل از سیستم خنک کننده استفاده می شود.

۶-سیستم استارت موتور برق بنزینی : سیستم استارت یا به صورت شستی و یا به صورت هندلی می باشد. مدلهای مطرح موتور برق بنزینی: از جمله برندهای مطرح در زمینه موتور برق بنزینی می توان برندهایی چون موتور برق هوندا ، موتور برق رونیکس ،موتور برق کیپور و…. را می توان نام برد .

جهت اطلاع از اخرین قیمت های موتور برق بنزینی و موتوربرق گاز سوز با مدیریت فروش شرکت نیرو مولد آسیا تماس حاصل فرمایید.


۰۹۱۰۵۵۶۳۷۸۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *