چگونگی تبدیل فاز در دیزل ژنراتور

روش تبدیل یک ژنراتور سه فاز به یک ژنراتور تک فاز به این صورت است که ابتدا باید اتصال بین سیم پیچ­های استاتور آن در داخل یا خارج از سر ژنراتور را تغییر داد، در این صورت به یک ژنراتور با ولتاژ ۲۲۰ ولت تبدیل می گردد. به عنوان مثال، در مورد ژنراتور ۳ فاز، شما ۶ پوشش سیم دارید. ژنراتورهای بزرگتر معمولا ۱۲ پوشش از شش کویل دارند و تمام سیم ها بیرون از ژنراتور هستند که این کار سبب می شود که بتوان ژنراتور را به روش های مختلفی به صورت زیر پیکربندی کرد:

در صورتی که کویل­ ها را بصورت سری به یکدیگر متصل کنیم، ژنراتور به یک ژنراتور تک فاز تبدیل خواهد شد. همچنین در این صورت می توان ولتاژ خروجی را دو برابر کرد.

اتصال دادن کویل ها به صورت موازی، شار جریان را دو برابر می­کند.

مراحل مختلف پیکربندی یک دیزل ژنراتور

هم مرکز کردن بارهای تک فاز با ژنراتورهای سه فاز

یک ژنراتور سه فاز را می­توان به صورت ترکیبی از سه واحد تک فاز در نظر گرفت.

نحوه اتصال بارهای تک فاز به یک دیزل ژنراتور سه فاز به صورت زیر است

ابتدا می بایست بار را بین هادی یک فاز و نول سیستم وصل کنید. این کار معمولا برای بارهای فشار ضعیف انجام می­شود. همچنین از دیگر موارد انجام این کار برای بارهای توان بالا مانند تهویه مطبوع یا بخاری­ ها است که سبب ایجاد توانی به میزان ۲۰۸ وات می شود. باید به این نکته توجه نمود که در این حالت ممکن است عملکرد دستگاه تضعیف شود. چون ولتاژ مورد نیاز برای لوازم خانگی ۲۴۰ ولت است . در این صورت است که می توانند عملیات در ۷۵٪ از ظرفیت نامی V 208 اجرا کنند.

    مبدل­های فاز:

مبدل های فاز چرخشی که به آن ها (RPC) نیز گفته می شود قابلیت اتصال مستقیم به یک ژنراتور تک فاز را به منظور تولید منبع تغذیه سه فاز را دارند. این به یک پیکربندی ساده شامل دو اتصال ورودی نیاز دارد که ورودی­های بیکار یک ژنراتور تک فاز هستند. ولتاژ در ترمینال سوم تولید می­شود که به توان تک فاز متصل نیست. ولتاژ القا شده با ولتاژ القا شده در دو ترمینال دیگر، ۱۲۰ درجه اختلاف فاز دارد.

    درایوهای سرعت متغیر (VSDs) / درایوهای فرکانس متغیر (VFDs) / اینورترها

این درایورها مانند مبدل­ های فاز چرخشی هستند. ترکیب ژنراتور تک فاز VFD در مواردی که به کمتر از ۲۰ اسب بخار نیاز دارند، موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *