واتر پمپ دیزل ژنراتور(پمپ آب)

واترپمپ دیزل ژنراتور (پمپ آب):

در سیستم های با مایع برای به جریان انداختن آب رادیاتور و خنک کنندگی موتور دیزل از واتر پمپ دیزل ژنراتور استفاده می شود.

واتر پمپ دیزل ژنراتور از نوع پروانه ای می باشد. و در جلو موتور دیزل بین بدنه و رادیاتور و یا در بغل بدنه موتور نصب می گردد و نیروی گردشی خود را از پولی پروانه و یا از دنده های سینی جلو موتور می گیرد.

واتر پمپ دیزل ژنراتور معمولا با ایجاد نیروی گریز از مرکز و به وسیله پروانه با تیغه های متعدد به هنگام چرخش ، آب رادیاتور  را از مرکز مکیده و به طور شعاعی به خارج از مرکز پرتاپ می کند . مجرای مکش واتر پمپ دیزل ژنراتور  در مرکز و مجرای فشاری آن در محیط  محفظه واتر پمپ دیزل ژنراتور  قرار دارد.

آب خنک کننده از بین پره ها تحت تاثیر نیروی گریز از مرکز و از طریق مجرای خروجی واتر پمپ به بیرون و به داخل بدنه سیلندر پرتاپ می شود. لوله ورودی واترپمپ دیزل از طریق یک لوله لاستیکی به پایین رادیاتور دیزل ژنراتور متصل می گردد. واترپمپ باید از از تشکیل بخار مایع و نشست هوا به مدار جلوگیری بعمل آورد.

عیوب واتر پمپ دیزل ژنراتور:

۱- خرابی کاسه نمدها و بلبرینگ دیزل ژنراتور:

خرابی کاسه نمد ها واتر پمپ دیزل باعث نشست آب ، نفوذ آب ، نفوذ آب به روغن ، نفوذ روغن به آب رادیاتور می گردد.

واتر پمپ

۲-خوردگی ، تغییر شکل و شکستگی ایمپلر واترپمپ دیزل :

خوردگی ، تغییر شکل و شکستگی ایمپلر واتر پمپ دیزل باعث پمپاژ ضعیف مایع و داغ کردن موتور می گردد و همچنین باعث ایجاد حباب هوا در موتور و خوردگی سریع بوشهای سیلندر می گردد.

۳-بریدن شفت واتر پمپ دیزل ژنراتور:

بریدن شفت واتر پمپ دیزل ژنراتور که باعث توقیف جریان مایع و در صورتیکه موتور خاموش نگردد باعث ذوب قطعات و سوختگی واشر ها و آسیب جدی به موتور می گردد.

۴- شکستگی پوسته واتر پمپ دیزل ژنراتور:

باعث نشتی آب رادیاتور می شود.

شکستگی پوسته واتر پمپ

 

توضیح: استفاده از تسمه غیر استاندارد سبب اعمال فشار بر روی محور واتر پمپ یا پمپ آب دیزل ژنراتور شده و به همین دلیل سبب آسیب دیدن واتر پمپ دیزل زنراتور خواهد شد.

تسمه واتر پمپ دیزل ژنراتور

واترپمپ دیزل ژنراتور پرکینز#واترپمپ دیزل ژنراتور ولوو#واتر پمپ دیزل ژنراتور کامینز

در صورت نیاز به واتر پمپ دیزل ژنراتور ولوو ، پرکینز،کامینز، کاترپیلار، لوول و … و استعلام قیمت با مدیریت خدمات شرکت نیرو مولد آسیا و با شماره تلفن ذیل تماس حاصل فرمایید:

 

۰۹۱۰۵۵۶۳۷۸۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *