اجاره انواع دیزل ژنراتور

سایزینگ دیزل ژنراتور-انتخاب توان دیزل ژنراتور

دستگاه های دیزل ژنراتور با هدف تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز به صورت محلی و در مقیاس کوچکتر مورد استفاده قرار می گیرد.

اجاره انواع دیزل ژنراتور


دیزل ژنراتورها به دو صورت ، طراحی و ساخته می شوند:
۱ – دیزل ژنراتور دائم کار : Prime
2- دیزل ژنراتور اضطراری : Emergency
در مکان هایی که نمی توان در آن ها از شبکه برق سراسری استفاده نمود ( به علت دوری از خطوط سراسری برق یا به دلایل اقتصادی ) از دیزل ژنراتور دائم (prime)کار استفاده می شود.

نکته : از ژنراتور اضطراری در زمان قطع شبکه برق سراسری جهت تامین برق مورد نیاز تجهیزات و در مکان هایی که قطع برق ممکن است خسارت جانی و مالی ایجاد کند استفاده می شود.


مواردی که بایستی علاوه بر ملاحظات فنی جهت انتخاب دیزل ژنراتور رعایت گردد:
۱٫ استقرار در نزدیکی بار
۲٫ افت ولتاژ
۳٫ شرایط راه اندازی دیزل ژنراتور (مولد برق)
۴٫ نحوه ایجاد ارتباط با سیستم نیروی اصلی
۵٫ انخاب سرعت
۶٫ افت توان مولد اولیه
۷٫ تامین هوا برای مصرف دیزل ژنراتور (مولد برق)
۸٫ خنک کردن
اتاق ژنراتور بایستی در محلی ساخته شود که از نظر لرزش،سر و صدا، و دود کنترل شده باشد و همچنین امکان حمل و نقل
پیش بینی گردد.

سایز نمودن دیزل ژنراتورها :

جهت سایز نمودن دیزل ژنراتورباید بارهای مصرفی در هر سایت را بدانیم. به همین دلیل گروه مهندسین مربوطه در هر پروژه باید لیست بارهای موتوری و غیر موتوری مورد نیاز در فرآیند هر پروژه را تحت عنوان مدرکی بنام power consumption list ارایه دهند. اطلاعات مورد نیاز در این مدرک شامل موارد ذیل می باشند:

۱- اولین قسمت در این مدرک عبارت است از مشخصه توصیفی هر بار و تگ آن ها . سپس تعداد مورد نیاز برای هر تیپ بار را مشخص می کنند. مثلا P-100A,B,Cinjection pump نشان دهنده سه عدد پمپ می باشد.

۲- در مرحله بعدی باید نوع بار از نظر اهمیت مشخص شود که شامل بارهای نرمال normal و ضروری emergency و بارهای ویتال vital میباشد که دراین مدرک مشخص می شود.

۳- مشخصه دیگر مدت کارکرد هر بار می باشد که به سه دسته دائم کار continues ( پیوسته ) و متناوب کار (intermittent ) و حاضر به کار ( stand by ) می باشد که تعیین آنها از لحاظ فرآیندی تاثیر بسیار مهمی در سایز نمودن ابعاد ژنراتور دارد.

۴- تعیین ضریب برای بارهای متناوب کار و همچنین مشخص نمودن ساعت کاری در شبانه روز که ضریب برای بارهای دائم کار ۱۰۰% و برای بارهای متناوب کار بین ۰% تا ۱۰۰% و برای بارهای حاضر به کار حدود ۰% تا ۲۰% در نظر گرفته میشود.

مشخص شدن اطلاعات ساعت کاری در شبانه روز برای بارهای متناوب کار در پروژه های بزرگ که در اکثر پروژه ها به آن پرداخته نمی شود در بهینه بودن سایز تجهیزات اهمیت بسیاری دارد که باعث دانستن صحیح پیک کاری هر ترانس بوده و باعث صرفه جویی اقتصادی خواهد شد.

۵- مشخصه دیگر، توان جذبی مکانیکی بارها (BHP) می باشد که در این جدول موجود است و توانی است که گروه مهندسین فرآیند با توجه به پارامترهای فرآیندی از جمله ارتفاع، دبی، حرارت و … محاسبه و در اختیار گروه برق قرار میدهند.

اطلاعات توان برای بارهای دیگر از جمله روشنایی ها و HVAC و … که خارج از بحث فرآیندی است توسط گروه برق مشخص خواهند شد.

دیزل ژنراتور2توان بدست آمده برای BHP را در ستونی مجزا قرار میدهیم و سپس باید ضرایب API را بر روی این توان ها اعمال نموده و در ستونی دیگر قرار می دهیم.

ضریب API برابر است:

-برای موتورهای کوچکتر از ۲۲٫۵ کیلو وات برابر ۱٫۲۵

-برای موتورهای کوچکتر از ۵۵ کیلو وات برابر ۱٫۱۵

-برای موتورهای بزرگتر و مساوی ۵۵ کیلو وات برابر ۱٫۱

این ضرایب توسط استاندارد API اعلام گردیده اند و به نوعی ضرایب الکتریکال میباشند که باید لحاظ شوند.

چون موتورها به خصوص موتورهای ولتاژ پایین به صورت تیپ های استاندارد ساخته می شوند باید استاندارد سازی شده و نزدی کترین تیپ استاندارد در ستون دیگر قرار داده شود.

باید توجه داشت که خرید نهایی این موتورها توسط بخش مکانیک انجام می گیرد که در انتها باید اطلاعات دقیق تر در مدرک لیست بارهای الکتریکی قرار داده شود.

توان محاسبه شده دراین مرحله توان P2 یا توان خروجی و یا توان مکانیکی می باشد که بایستی تلفات موتور به آن اضافه شود تا توان ورودی به موتور محاسبه گردد و بتوان کیلو وات مصرفی موتور را بدست آورد و در سایز ژنراتور از آن استفاده نمود. با استفاده از راندمان () و رابطه زیر به سادگی می توانیم توان P1 یا توان ورودی را محاسبه نماییم.

چگونگی سایز کردن ژنراتور

پس راندمان و ضریب توان را باید در ستون دیگر قرار دهیم.

مشخصه دیگر که در لیست بارها استفاده می گردد Load factor می باشد که با محاسبه آن می توان نتیجه گرفت که توان نهایی به دست آمده برای هر بار چند درصد اختلاف نسبت به توان اکتیو اصلی جذب شده توسط بار مورد نظر دارد و به عبارتی دیگر با چه مقدار اختلاف نسبت به توان محاسبه شده BHP انتخاب شده است و به بیانی دیگر نسبت توان جذب شده به توان استاندارد شده می باشد. اختلاف زیاد بین این توان ها در تعداد زیاد بارها غیر مجاز است زیرا سبب می شود توان راکتیو نسبت به توان اکتیو افزایش یابد. تعیین نوع بار از لحاظ فیدری و موتوری نیز بایستی در ستون جداگانه مشخص گردد.

قدرت دیزل ژنراتور محاسبه شده در شرایط متعارف ۲۰ درجه سانتی گراد و ارتفاع از سطح دریا ۳۰۰ متر و با رطوبت ۶۰ درصد داده می شود. بنابراین اگر شرایط تغییر کند باید قدرت آن Derate گردد. لازم بذکر است دما و ارتفاع و … در برگه های اطلاعات که در اختیار سازنده قرار می گیرد ، وجود دارد و سازنده موظف است مقدار توان مورد نیاز را با توجه به ضرایب تعدیل سازد. جهت محاسبه قدرت دیزل ژنراتور پس از اعمال ضرایب derate از رابطه زیر استفاده می گردد:

چگونگی سایز کردن ژنراتور

که:

چگونگی سایز کردن ژنراتور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *