دیزل ژنراتور دست دوم کارکرده

قیمت دیزل ژنراتور

قیمت دیزل ژنراتور به دلیل اعمال تحریم ها و نوسانات ارز در سال های اخیر رشد سرسام آوری داشته است و از آنجا که دغدغه اصلی خریداران دیزل ژنراتور (مولد برق) در مراکز و شرکت های فروش دیزل ژنراتور ، رو به رو شدن با قیمت های مختلف دیزل ژنراتور و شخص سردرگم و نیاز به مشاوره از مراکز معتبر را دارد. بر همین اساس عوامل موثر در قیمت دیزل ژنراتور به شرح ذیل می باشد:

اجزای اصلی دیزل ژنراتور و موثر در قیمت دیزل ژنراتور:

با اطلاع از قیمت هر جزء از موارد ذکر شده می توان به قیمت دیزل ژنراتور پی برد.

موتور دیزل:

موتور دیزلی

موثر ترین عامل در قیمت پکیج (دیزل ژنراتور) موتور دیزل می باشد که نزدیک به ۶۰درصد قیمت دیزل ژنراتور معطوف به این جزء می شود. برند و کشور سازنده دیزل (برند موتور دیزل کامینز، موتور دیزل ولوو ،موتور دیزل پرکینز، موتور دیزل دویتس ،موتور دیزل لوول،دیزل موتورسازان تبریز و موتور دیزل ایدم…) اصلی ترین عامل موثرقیمت موتور دیزل در توان های مساوی می باشد. کیفیت و قیمت موتور دیزل ژنراتور کامینز ساخت انگلستان و موتورپرکینز ساخت انگلستان به طور نسبی کمی بالاتر از موتور دیزل ولوو سوئد یا آلمان می باشد. ولی باید این مسئله را در نظر بگیریم که قطعات دیزل ولوو در ایران فراوانتر از سایر برند های اروپایی می باشد.البته پس از تحریم های اعمالی در صنعت دیزل ژنراتور برند های معروف اروپایی نیز در کشور وجود دارند که قیمت این موتور ها تفاوت فاحشی با نمونه های اروپایی این موتور ها دارد که ممکن است هنگام مقایسه اختلاف قیمت فاحش نوع چینی و اروپایی این برند ها باعث سردرگمی مصرف کننده شود .

برای مثال :

دیزل ژنراتور لوول از نظر طرح و شکل همان موتور پرکینز انگلستان می باشد که در چین تولید میشود که از نظر کیفیت موتور دیزل لوول کیفیت به مراتب پایین تری نسبت به پرکینز را دارا میباشد .

دیزل ژنراتور ویچای همان دیزل ژنراتور دویتز است که در چین تولید میشود .

برندهای چینی دیزل ژنراتور (لوول و فاو faw) از نظر قیمت در حدود نصف قیمت موتور دیزل ژنراتور اروپایی را دارند و کیفت و قیمت آن کمی بیشتر از دیزل های ساخت ایران می باشد. (برای اشخاصی که برای خرید دیزل ژنراتور هزینه کمتری می خواهند بپردازند و دیزل ژنراتور به صورت اضطرای در مدار قرار گیرد پیشنهاد می شود از موتور دیزل ژنراتور چینی درجه یک (دیزل ژنراتور فاو faw) و دیزل های ایرانی در پکیج استفاده کنند.

نکات:

  • دیزل ژنراتور ولوو در رنج ۸۵تا۷۰۰ کیلو ولت آمپر تولید شده و در مقایسه با برند کامینز و پرکینز رنج محدودتری را دارا می باشد و به همین دلیل محدودیت رنجی قیمت دیزل ژنراتور ولوو در مقایسه با برند دیزل ژنراتور پرکینز و کامینز کمی کمتر می باشد. (رنج دیزل ژنراتور کامینز۱۰ تا ۳۳۲۵  کیلو ولت آمپر و محدوده رنج دیزل ژنراتور پرکینز ۱۰ تا ۲۵۰۰ کیلو ولت آمپر می باشد.)
  • قیمت موتور دیزل ژنراتور کامینز ساخته شده در کشور هند و چین در مقایسه با قیمت دیزل ژنراتور کامینز ساخته شده در انگلستان و امریکا کمی پایینتر می باشد.
  • در مورد موتور دیزل ژنراتور پرکینز اغلب در بازار ایران برخی فروشندگان از دیزل ژنراتورلوول به نام دیزل ژنراتور لوول پرکینز یاد می کنند و کمپانی لوول دیزل خود را تحت لیسانس پرکینز تولید می نماید در حالی که قیمت موتور دیزل پرکینز خیلی بیشتر از موتور دیزل ژنراتور لوول می باشد و این مسئله در سایت پرکینز مطرح شده است که کمپانی پرکینز هیچ ارتباطی با شرکت لوول (lovol)چین ندارد. در سایت پرکینز این مطلب درج شده است.
درج شده در سایت پرکینز
  • برای خرید دیزل ژنراتور اضطرای در نواحی حساس چون بیمارستان و درمانگاه ها ، مراکز داده (دیتا سنتر) ، مرغداری ها …. خرید دیزل زنراتور با برند اروپایی توصیه می گردد.

ژنراتور:

ژنراتور

پس از موتور دیزل در پکیج (دیزل ژنراتور)، بیشترین اثر گذاری بر رو قیمت را ژنراتور دارد.

کمپانی های مطرح ساخت ژنراتور عبارتند از : ژنراتور استمفورد انگلستان ، ژنراتورمکالته ایتالیا ،ژنراتور لوری سومر فرانسه، ژنراتور لینز ایتالیا نام برد.

قیمت ژنراتور استمفورد انگلستان و لوری سومر از سایر برند ها بالاتر می باشد.

برند های چینی ژنراتور هم در بازار ایران نظیر ژنراتوراستمفورد پاور و کاجیلی چین که قیمت پایینتر نسبت به برند اروپایی دارند و در برندهای چینی ژنراتور، استمفورد پاور از نظر کیفیت و فعالیت در بازار ایران مورد مناسبی برای خرید با هزینه کمتر می باشد. ژنراتور استمفورد پاور چین بیشتر با موتور دیزل ایرانی و موتور دیزل چینی کوپل و به فروش می رسند.

البته برند هایی نیز در بازار وجود دارند که دارای کیفیت درجه ۳ می باشند که قیمت بسیار پایین تری از برند های اروپایی و حتی چینی درجه یک دارند برای مثال ژنراتور استریم با برخی از موتور های درجه سه چین کوپله شده که باعث ارائه دیزل ژنراتور با قیمت بسیار پایین تری شده است که غالبا برای مصارف اضطراری چند ساعت در ماه مناسب هستند و برای مصارف چند ساعت در روز پاسخگو نیستن .

● تابلو کنترل دیزل ژنراتور:

تابلو کنترل دیزل ژنراتور

یکی از بحث هایی که در قیمت دیزل ژنراتور تاثیر گذار است تابلو دیزل ژنراتور می باشد.

در وهله اول به کیفیت و قطعات استفاده شده در تابلو دیزل ژنراتور بستگی دارد. تابلو دیزل ژنراتور بسته به قطعات مصرفی به راحتی می توان تا چندین میلیون متغییر می باشد.

از اجزای اصلی هر تابلو کنترل دیزل ژنراتور می توان به برد کنترلر ،کلید های اتوماتیک ، کنتاکتورها ،  رله ها و شارژر نام برد.

برندهای مطرح و با کیفیت قطعات تابلو دیزل ژنراتور:

در زمینه کنترلر ها  و شارژر باطری : COM AP چک ، DEEPSEA انگلستان ، DATA COM ترکیه و در زمینه های کلید های اتوماتیک و کنتاکتورها : SIMENS آلمان، SCHNEIDER فرانسه و در زمینه رله های فرمان میتوان به برند FINDER ایتالیا اشاره کرد.

استفاده از قطعات چینی بی کیفیت سبب بروز خسارت های جبران ناپذیری بر دیزل ژنراتور وارد میکند. لذا در هنگام خرید به استفاده از قطعات قدرت اروپایی در تابلو کنترل دیزل ژنراتور تاکید کنید.

برای مثال کنتاکتور های نامرغوب باعث چسبیدن کنتاکت کنتاکتور ,اتصال دو فاز و حتی باعث آتش سوزی خواهد شد .و همچنین کلید های اتوماتیک نامرغوب نیز حساسیت مناسب در آپر مورد نظر را نخواهد داشت و در مواقعی همچون اتصالی که نیاز به قطع جریان برق می باشد عملکرد صحیحی از خود نشان نمیدهند پس در موقع خرید دیزل ژنراتور استفاده از قطعات تابلو اروپایی مد نظر گرفت شوند که تاثیر آنچنانی در قیمت دیزل ژنراتور تقریبا ندارد.

● کانوپی سایلنت (کاور ضد صدا)دیزل ژنراتور:

کانوپی سایلنت یا کاور بی صدا دیزل ژنراتور

یکی از بحث هایی که در قیمت دیزل ژنراتور تاثیر گذار است کانوپی دیزل ژنراتور می باشد.

ویژگی های مهم و ارجح در هنگام خرید کاور ضد صدا دیزل ژنراتور یا کانوپی سایلنت(اینکلوژر)

قبل از اینکه موارد و ویژگیهای کانوپی سایلنت دیزل ژنراتور عنوان نماییم لازم به ذکر است که برخی از فروشندگان قیمتی را که به شخص خریدار صرفا اتاقکی ساده بدون کاهش صدار و بدون ip  و ذرات گرد غبار به راحتی در این کانوپی نفوذ خواهد کرد را عنوان می نمایند که شخص خریدار باید به نکات ذیل توجه نماید :

۱-وجود خم در مسیر ورودی هوا جهت شکست صدا در کانوپی سایلنت و عدم خروج صدای تولیدی دیزل ژنراتور

۲-امکان باز و بسته شدن کانوپی سایلنت جهت تسهیل در امر تعمیرات کلی و جزئی دیزل ژنراتور

۳-استفاده از فوم آکوستیک یا عایق شانه تخم مرغی در دیواره های کانوپی سایلنت جهت جذب صدای تولیدی دیزل ژنراتور

۴-کاهش و شکست صدای تولیدی دیزل ژنراتور به میزان ۷۵db دسیبل در رنج های متفاوت

۵- استفاده و تعبیه درب های استاندارد جهت سهل نمودن بازدید و تعمیرات جزیی دیزل ژنراتور

۶- استفاده و تعبیه طلق شیشه ای جهت رویت مشخصات کارکردی دیزل ژنراتور از روی برد کنترلی دستگاه بدون نیاز به باز نمودن دربهای کانوپی سایلنت

۷-تعبیه مخزن سوخت (به میزان ۸ساعت کاری دیزل ژنراتور) در زیر شاسی دیزل ژنراتور

۸- کانوپی دیزل ژنراتور دارای قلاب در مرکز ثقل جهت حمل جرثقیل

۹-استفاده از قفل برای درب های کانوپی جهت محافظت از دسترسی دستگاه

۱۰- استفاده قلابی در شاسی کانوپی دیزل ژنراتورجهت حمل با لیفتراک یا جک پالت

۱۱-استفاده از کلید قطع اضطراری مورد دسترس در روی کانوپی در مواقع خطا رخ داده در دیزل ژنراتور

۱۲-وجود داکت های ورودی و خروجی هوا جهت تهویه بهتر دیزل ژنراتور

۱۳-استفاده از نوار دور درب لاستیکی جهت جلوگیری از ورود گرد غبار به داخل کانوپی سایلنت

۱۵-استفاده از لرزگیرهای لاستیکی در زیر شاسی کانوپی سایلنت جهت جلوگیری از لرزش های دیزل ژنراتور در هنگام کارکرد

۱۶-استفاده از ضربگیر درب یا (bumper)

۱۷- استفاده از رنگ پودری الکترو استاتیک بر تمام نواحی دیزل ژنراتور برای جلوگیری از تخریب در اثر عوامل محیطی

۱۸- استفاده از ورق و شاسی استاندارد در ساخت کانوپی سایلنت دیزل ژنراتور

کوپله دیزل ژنراتور

کوپله داخلی و یا کوپله فابریک:

یکی از بحث هایی که در قیمت دیزل ژنراتور تاثیر گذار است کوپله دیزل ژنراتور می باشد.

در گذشته ژنراتور ها دو سر بلبرینگ و شفت دار بوده اند و بر همین اساس برای کوپل دیزل با ژنراتور باید واسط آن تراشکاری داده شده و از طریق بالشتک های لاستیکی به موتور دیزل متصل و کوپل می شدند که این کوپل نیاز به افراد متخصص نیاز دارد. ولی در حال حاضر ژنراتور ها یک سربلبرینک بوده صفحه و فلایویل از طرق بسته شدن تعدادی پیچ کوپل می شوند و کار تخصصی نیست . نکته مهمی که در دیزل ژنراتور کوپله فابریک و دیزل ژنراتور کوپله داخل به چشم می خورد استفاده از قطعات فرمان و قدرت اروپایی می باشد که در قیمت پکیج (قیمت دیزل ژنراتور)تاثیر گذار می باشد. لذا برای خرید دیزل ژنراتور حتما از قطعات فرمان و قدرت اروپایی همچون رله های فیندر ایتالیا ، قطعات قدرت اشنایدر فرانسه و برد کنترلی دیپسی انگلستان استفاده نمایید.از لحاظ قیمت نیز دیزل ژنراتور کوپله فابریک نسبت به کوپله داخل در حدود ۲۰ الی ۳۰ در صد گرانتر است.

کمپانی های کوپله فابریک دیزل ژنراتور معروف عبارتند از :

۱:  FG WILSON انگلستان

کوپله FG WILSON

۲: PRAMAC ایتالیا

کوپله pramacایتالیا

۳: CUMMINS POWER انگلستان

کوپله cummins powerانگلستان

۴: VISA ایتالیا و….

برخی اشخاص سود جو، دیزل ژنراتور کوپله کشورهای ترکیه و لبنان و … را کوپله فابریک و به مشتری عرضه می کنند در صورتی که این کوپله ها تفاوت فنی با کوپله داخل نداشته و به دلیل سود بیشتر این کوپله ها وارد کشور و به مشتریان تحویل داده می شود که قیمت کوپله دیزل ژنراتور کشور های ترکیه و لبنان و… بسیار کمتر از قیمت دیزل ژنراتور کوپله کشورهای اروپایی همچون ایتالیا ، انگلستان و… می باشد. لذا در صورت خرید بهتر است کوپله داخل و یا کوپله فابریک کشورهای درجه یک اروپایی را خریداری نمایید.

علت بالا بودن قیمت دیزل ژنراتور کوپله فابریک (کوپله های خارجی ) در چیست؟

از نظر تعرفه های گمرکی قیمت دیزل ژنراتور به دلیل اینکه به عنوان یک محصول نهایی از خارج کشور وارد کشور شده لذا درصد گمرک بیشتری به دیزل تک و ژنراتور تک که به عنوان موواد اولیه برای پکیج دیزل ژنراتور می باشد تعلق می گیرد. قیمت دیزل ژنراتور کوپله فابریک نسبت به قیمت دیزل ژنراتور کوپله داخل در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد بیشتر می باشد.

در صورت نیاز به دیزل ژنراتور و استعلام قیمت دیزل ژنراتور با شماره تلفن ذیل تماس حاصل فرمایید:

۰۹۱۰۵۵۶۳۷۸۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *