تابلو دیزل ژنراتور ( دستی،اتوماتیک،سنکرون )

شرکت نیرو مولد آسیا سازنده انواع تابلو دیزل ژنراتور ( تابلو کنترل دستی دیزل ژنراتور manual ، تابلو کنترل اتوماتیک دیزل ژنراتور و تابلو کنترل سنکرون دیزل ژنراتور) با استفاده از قطعات فرمان و قدرت اروپایی فعالیت می نماید لذا در ادامه این بحث به توضیح اینکه عملکرد تابلو فرمان دیزل ژنراتور و استفاده از چه قطعاتی در دیزل ژنراتور وسایر موارد می پردازیم.

در مورد قیمت تابلو کنترل دیزل ژنراتور باید دقت شود برخی افراد با استفاده از قطعات چینی سعی میکنند که هزینه تابلو  را کاهش دهند که این کار به دلیل اینکه به دلیل بروز اشکال در قطعات تابلو فرمان دیزل ژنراتور صدمه جدی به دیزل ژنراتور وارد مینماید که این کار کاملا اشتباه می باشد.

در یک پکیج دیزل ژنراتور ، دیزل و ژنراتور ۹۰ درصد قیمت پکیج و ۱۰ درصد باقی به قسمت تابلومربوط می شود.

پس لزوم استفاده از بهترین قطعات در تابلو کنترل دیزل ژنراتور سبب سلامت دیزل ژنراتور و در صورت اضطراری بودن دیزل ژنراتور سبب راه اندازی به موقع دیزل ژنراتور در مدار و اطمینان از تابلو ژنراتور می شود.

تابلو  ژنراتور  از لحاظ نوع کارکرد به سه بخش ذیل تقسیم بندی می شوند

 1. تابلو دستی  دیزل ژنراتور یا منوال (تابلو manual)
 2. تابلو اتوماتیک دیزل ژنراتور
 3. تابلو سنکرون دیزل ژنراتور یا پارالل

تابلو کنترل دستی دیزل ژنراتور (MANUAL)

دیزل ژنراتورها برای فرمان و حفاظت دستگاه نیاز به تابلو کنترل دارند. وظیفه این تابلو نشان دادن خطا ها مختلف در دیزل ژنراتور بر روی صفحه نمایش برد کنترلی می باشد. در تابلو دستی دیزل ژنراتور در صورت نیاز به برق دیزل ژنراتور اوپراتور باید کلید قدرت تابلو دستی را در حالت ON  قرار دهد. بر روی تمامی پکیج های دیزل ژنراتور تابلو کنترل دستی وجود دارد لذا در مواقعی که از دیزل ژنراتور به صورت دایم کار باشد این تابلو را استفاده می کنیم.

تابلو کنترل دستی دیزل ژنراتور را با نام های دیگری همچون تابلو اصلی دیزل ژنراتور- تابلو کنترل ژنراتورتابلو توزیع دیزل ژنراتور تابلو فرمان دیزل ژنراتور یاد می کنند.

تابلو کنترل اتوماتیک دیزل ژنراتور (چنج اور یا ATS)

در کاربرد هایی که دیزل ژنراتور نقش اضطراری را در تامین برق ایفا می نماید از تابلو کنترل اتوماتیک دیزل ژنراتور یا تابلو کنترل چنج آور دیزل ژنراتور  (تابلو atomatic) یا تابلو ATS دیزل ژنراتور استفاده می شود. بدین صورت که با قطع برق شبکه (قطع برق شهر) دیزل ژنراتور به وسیله تابلو اتوماتیک جایگزین برق شهر شده و در صورت وصل برق شهر ، دیزل ژنراتور به وسیله تابلو کنترل خارج می شود.

در صورت استفاده از تابلو اتوماتیک دیزل ژنراتور مجهز به کنترل دیجیتال امکان پروگرام کردن و دادن برنامه روزانه ، ماهانه امکان پذیر می باشد. همچنین برد کنترلی استفاده در تابلو قابلیت نمایش پارامترهای ذیل را داراست:

 • دمای آب
 • فشار روغن
 • ولتاژ
 • جریان
 • ساعت کارکرد دیزل زنراتور
 • ولتاژ باطری دیزل ژنراتور
 • کنترل و حفاظت از دیزل ژنراتور در مقابل تغییرات پارامترهای ولتاژ ، جریان و فرکانس و ثبت خطاهای بوجود آمده و امکان ذخیره سازی اطلاعات دیزل ژنراتور تا ۲ماه

در مدلهای پیشرفته تر برد کنترلر امکان مطلع نمودن کارفرما از طریق بسترهای SMS و روشن خاموش کردن دیزل زنراتور از راه دور امکان پذیر می باشد.

تابلو کنترل اتوماتیک دیزل ژنراتور را با نام های دیگری همچون تابلو چنج اور دیزل ژنراتور ( CHANGE OVER ) –  تابلو امرجنسی دیزل ژنراتور –  تابلو اضطراری دیزل ژنراتور یاد می شود.

تابلو سنکرون دیزل ژنراتور (تابلو پارلل دیزل ژنراتور)

در مواردی که خرید یک دستگاه دیزل ژنراتور توان بالا مقرون به صرفه نباشد و یا تعدادی دیزل ژنراتور از قبل موجود بوده و نیاز به توان بالاتر و مجموع آن را داشته باشیم و یا در مواقعی که میخواهیم در زمان قطع برق شبکه و وارد شدن دیزل ژنراتور در مدار ، هیچ گونه قطعی برقی صورت نگیرد از تابلو سنکرون دیزل ژنراتور استفاده می شود.

از تابلو کنترل سنکرون دیزل ژنراتور با نام تابلو پارالل دیزل ژنراتور نیز یاد می شود.

قیمت تابلو کنترل (تابلو کنترل MANUAL ، تابلو اتوماتیک ، تابلو کنترل سنکرون)

 

در وهله اول به کیفیت و قطعات استفاده شده در تابلو دیزل ژنراتور بستگی دارد. تابلو  ژنراتور بسته به قطعات مصرفی به راحتی می توان تا چندین میلیون متغییر می باشد.

از اجزای اصلی هر تابلو می توان به برد کنترلر ،کلید های اتوماتیک ، کنتاکتورها ،  رله ها و شارژر نام برد.

قطعات مصرفی در انواع تابلو کنترل دیزل ژنراتور

۱-برد کنترلی دیزل ژنراتور:

راه اندازی یک دیزل ژنراتور را برد کنترلی نصب شده بر روی تابلو برق دیزل ژنراتور تعیین می کند.
نحوه راه اندازی دیزل ژنراتور به صورت دستی manual واتوماتیک یا امرجنسی و یا به صورت پارالل(سنکرون) صورت می پذیرد.
برد کنترلی پارامترهای دیزل ژنراتور از قبیل دمای فشارآب ، فشار روغن، مقدار ولتاز و جریان ، فرکانس ، ولتاژ باتری ، ساعت کارکرد دیزل ژنراتور و امکان ذخیره سازی اطلاعات دیزل ژنراتور در دو ماه را نشان می دهد.

بهترین برند برد کنترلر در تابلو کنترل دیزل ژنراتور دیپسی اتگلستان (DEEPSEA) میباشد.

۲- کلید اتوماتیک (کلید اصلی)

به منظور حفاظت دیزل زنراتور در برابر اضافه ولتاژ و جریان از کلید اتوماتیک استفاده می شود. با استفاده از این کلید در مواقع خطا اضافه بار جریان ، هر سه فاز اصلی مدار قدرت قطع می شود.

۳- کنتاکتور تابلو کنترل دیزل ژنراتور:

کنتاکتور در واقع دارای تعدادی کلید (تیغه های باز و بسته) می باشد که با استفاده از خاصیت مغناطیسی تعدادی از تیغه ها را باز یا بسته می کند. در تابلو کنترل اتوماتیک دیزل ژنراتور از دو کنتاکتور استقاد می شود ( یکی کنتاکتور برق شهر و دیگری کنتاکتور برق دیزل ژنراتور)

بهترین و برترین برند کنتاکتور استفاده شده در تابلو کنترل دیزل ژنراتور برند اشنایدر می باشد.

۴- رله تابلو کنترل دیزل ژنراتور

وظیفه رله در تابلو کنترل دیزل زنراتور به شرح ذیل می باشد:

 • فعال کردن استارت و روشن شدن دیزل ژنراتور
 • قطع و وصل کردن سوخت دیزل ژنراتور

مطرح ترین برند رله ، برند فیندر ایتالیا می باشد.

۵- شینه یا باس بار در تابلو کنترل دیزل ژنراتور

شینه یا باس بار در تابلو کنترل دیزل ژنراتور هادی یا رسانای الکتریکی است که وظیفه هدایت انرژی الکترکی را بر عهده دارد و شکل ظاهری شمش در تابلو کنترل دیزل ژنراتور به صورت شمش که جنس آن از مس و الومینیوم می باشد. ظرفیت شینه یا باس بار تابلو کنترل دیزل ژنراتور ۱۵۰درصد کلید اصلی تابلو کنترل دیزل ژنراتور می باشد. در دیزل ژنراتور با توان های پایین از کابل های مفتولی به جای شینه یا باس بار استفاده می شود. و برای عایق نمودن باس بار از وارنیش استفاده می شود.

۶- شارژر باتری ژنراتور

باتوجه به کارکرد ژنراتور به صورت اضطراری ، و در اصطلاح خوابیدن باتری ژنراتور ، نیاز به شارژ باطری می باشد تا در لحطه اضطراری ژنراتور استارت و وارد مدار شود. شارژر باتری ژنراتور موجود با ولتاژ ۱۲ و ۲۴ ، آمپراژ ۵ و ۱۰ آمپر تولید می شود. از جمله شارژر های مناسب استفاده شده در تابلو را می توان به شارژر باتری انکو ، شارژ باتری دیپسی اشاره نمود.

برندهای مطرح و با کیفیت قطعات تابلو دیزل ژنراتور

در زمینه برد کنترلر و شارژر باطری : COM AP چک ، DEEPSEA انگلستان ، DATA COM ترکیه و در زمینه های کلید های اتوماتیک و کنتاکتورها : SIMENS آلمان، SCHNEIDER فرانسه و در زمینه رله های فرمان میتوان به برند FINDER ایتالیا و در شارژر باتری برند دیپسی و انکو را اشاره نمود.

استفاده از قطعات چینی بی کیفیت سبب بروز خسارت های جبران ناپذیری بر دیزل ژنراتور وارد میکند. لذا در هنگام خرید به استفاده از قطعات قدرت اروپایی در تابلو  ژنراتور تاکید کنید.

در صورت نیاز به انواع تابلو  ژنراتور از قبیل تابلو کنترل اتوماتیک وسنکرون با قیمت قابل رقابت با کارشناس شرکت نیرو مولد آسیا و با شماره تماس ذیل تماس حاصل فرمایید:

۰۹۱۰۵۵۶۳۷۸۱

۰۹۱۲۳۸۵۶۹۴۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *