دیزل ژنراتور1

عیب یابی دیزل ژنراتور

در این قسمت می خواهیم تعدادی از حالات کار دیزل و نقص هایی را که ممکن است در موتور به وجود آورند بررسی کنیم. پس از بررسی حالات مختلفی که ممکن است در دیزل به وجود آید به علل ایجاد این عیوب می پردازیم.

عیب یابی دیزل ژنراتور

۱- در صورت پایین بودن کمپرس دیزل ممکن است موتور روشن نشود یا به سختی روشن شود و دود سفید تولید کند.

۲- پایین بودن فشار سوخت سبب ایجاد نقص های احتمالی زیر در موتور دیزل می شود.

موتور روشن نمی شود یا به سختی روشن می شود. موتور در دور پایین کار می کند. قدرت موتور کافی نیست و ممکن است دود سیاه یا دود سفید تولید کند.

سیستم انژکتور دیزل

۳- کم بودن دور موتور سبب می شود که موتور روشن نشود یا به سختی روشن شود.

۴- رله معیوب یا مشکل گرمکن موتور دیزل سبب می شود موتور روشن نشود یا به سختی روشن شود و دود سفید تولید کند.

۵- اگر سوخت رسانی در موتور دیزل کم باشد موتور روشن نمی شود یا به سختی روشن میشود و دود سفید تولید می کند. موتور دارای توان کافی نیست و در تعداد دور کم کار می کند. اگر کیفیت سوخت موتور دیزل پایین باشد موتور روشن نمی شود یا به سختی روشن میشود و موتور ریپ می زند و دود سفید تولید می کند. موتور دارای توان کافی نیست و در تعداد دور کم کار می کند

۶- اگر در مسیر سوخت هوا باشد و باعث شود مسیر سوخت رسانی مسدود شود موتور روشن نمی شود یا به سختی روشن میشود . دارای توان کافی نیست و در تعداد دور کم کار می کند

۷- اگر سوزن انژکتور خراب باشد موتور روشن نمی شود یا به سختی روشن میشود و موتور ریپ می زند و دود سفید تولید می کند. موتور دارای توان کافی نیست و در تعداد دور کم کار می کند

۸- اگر پمپ پر فشار خراب شود موتور روشن نمی شود یا به سختی روشن میشود . دارای توان کافی نیست و در تعداد دور کم کار می کند. در این حالت ممکن موتور دود سیاه تولید کند.

۹- اگر در موتور دیزل خرابی رگولاتور – سنسور داشته باشیم موتور روشن نمی شود یا به سختی روشن میشود . دارای توان کافی نیست و در تعداد دور کم کار می کند

۱۰- اگر پمپ کم فشار و پمپ سه گوش دچار عیب شوند موتور روشن نمی شود یا به سختی روشن میشود . دارای توان کافی نیست و در تعداد دور کم کار می کند

۱۱- اگر در موتور دیزل محدودیت ورودی هوا داشته باشیم موتور توان کافی نداشته و در دور کم کار می کند . همچنین ممکن است دود سیاه تولید کند.

۱۲- در صورت وجود داشتن مشکل EGR موتور قدرت کافی نداشته و ممکن است دود سیاه یا سفید تولید کند.

۱۳- اگر در یک موتور دیزل انژکتور خراب باشد و سوخت چکه کند موتور در دور پایین کار می کند و قدرت کافی ندارد و ریپ می زند و دود سیاه تولید می کند.

ساختار موتور دیزل

۱۴- اگر نقص در سنسور میل سوپاپ – سنسور میل لنگ ایجاد شود موتور روشن نمی شود یا به سختی روشن میشود . در تعداد دور کم کار می کند . ریپ می زند و دود سیاه یا سفید تولید می کند.

۱۵- اگر سیم کشی انژکتور خراب شود موتور در دور پایین کار می کند و ریپ می زند و دود سیاه یا سفید تولید می کند. اگر موتور دیزل دارای مشکلات داخلی باشد موتور روشن نمی شود یا به سختی روشن میشود . دارای توان کافی نیست و در تعداد دور کم کار می کند و دود آبی تولید می کند.

پمپ انژکتور دیزل2

اگر موتور شما با دور کم کار می کند موتور دیزل نمی تواند مقدار سوخت کافی را برای راه اندازی تزریق سوخت تولید کرده و سبب ایجاد مشکلاتی در سیستم می شود. در دوره هایی از سال که درجه هوا کمتر است این مشکل بیشتر به وجود می آید و توان باتری نیز کمتر است.
گرمکن ها در زمان هایی مورد استفاده قرار می گیرند که موتور سرد است. دارای المنت هایی هستند که موتور را قبل از استارت زدن گرم می کنند و بدون وجود گرمکن ها موتور دیزل روشن نمی شود چون هوای فشرده و گرم است که انژکتورهای دیزل را فعال می کند.

در اکثر دیزل ها رگولاتور پمپ سوخت و سنسور ریل سوخت وجود دارند که از جمله نشانه های عمده وجود نقص در آن ها می توان به سخت روشن شدن یا روشن نشدن موتور اشاره کرد. موتور در دور بالا به صورت یکباره خاموش می شود.
شیر EGR یا دریچه احتراق گاز خروجی یک سوپاپ دریچه کنترل شده است که اجازه می دهد مقدار خاصی از گاز خروجی به منیفولد ورودی هوا وارد شود. این گاز خروجی مخلوط با هوای ورودی گرمای حاصل از فرآیند احتراق را کاهش می دهد. اگر سشیر EGR موتور دیزل گیر کرده باشد یا عملکرد درستی نداشته باشد دیزل علائمی مانند قدرت کم ، دود سیاه یا سفید را نشان می دهد.

قسمت های مختلف فیلتر

محدودی تورد هوا به دیزل می تواند به دلایل فیلتر هوای کثیف یا معیوب دیزل و مسدود شدن جنت های هوا باشد. در برخی از موتورهای دیزل که دارای دریچه های پروانه ای شکل هستند ممکن است این دریچه گیر کرده باشد. علاوه بر این سنسور جریان هوای خراب سبب ایجاد سیگنال بیش از حد و در نتیجه ایجاد دود سیاه و کم شدن قدرت موتور دیزل می شود.

فیلتر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *