تعمیرات دیزل ژنراتور (۲)

دیزل ژنراتور

برای راه اندازی یک دیزل ژنراتور باید نکاتی را مورد توجه قرار داد که عبارتند از

سوخت نباید هرگز بر روی بدنه دیزل ژنراتور ریخته شود .

یکی از نکات مهم در عملیات سوخت رسانی که باید مورد توجه قرار بگیری این است که اتصالات مربوط به سیستم های سوخت رسانی باید به صورت مداوم مورد بررسی و کنترل قرار بگیرند تا از ایجاد احتراق در زمان سوخت گیری موتور دیزل جلوگیری به عمل آید. زیرا در غیر این صورت ممکن است در موتور دیزل ژنراتور آتش سوزی رخ دهد.

از عدم وجود الکتریسته ساکن در تانک مطمئن شوید.

هیچگونه مواد قابل اشتعالی نباید در نزدیکی دیزل قرار داده شود چون ممکن است در صورت ایجاد جرقه در موتور سبب آتش سوزی شود.

از میزان توان خروجی موتور دیزل اطمینان حاصل نمایید که در صورت افزایش دوردیزل ژنراتور باعث سوخته شدن دیزل ژنراتور می شود.

دیزل ژنراتور

عوامل متفاوتی در افزایش راندمان و کارایی موتور دیزل ژنراتور تاثیر دارند که از جمله آن ها می توان به نصب صحیح و درست دیزل ژنراتور،اشاره نمود. برای راه اندازی موتوردیزل ژنراتور همواره باید رعایت اقدامات ایمنی و کنترل اتصالات در اولویت قرار گیرد، در واقع بهتر است همواره نصب و راه اندازی یک دیزل ژنراتور توسط یک فرد متخصص و با تجربه انجام گیرد تا از بروز هر گونه مشکل احتمالی جلوگیری شود. بررسی و کنترل تمامی اجزای دیزل ژنراتور، بسیار ضروری و حیاتی بوده و در صورت سهل انگاری، خطراتی از قبیل: برق گرفتگی از ژنراتور، سوخته شدن ژنراتور، آتش سوزی دیزل ژنراتور را به همراه دارد.

برای استفاده از موتور دیزل ژنراتور باید درمورد نحوه کار و ایمنی آن اطلاعات کافی داشته باشیم. دیزل ژنراتور ها، می توانند به مدت ساعت های طولانی مورد استفاده قرار گیرند و نیازمند نگهداری صحیحی هستند. مقاوم ترین نوع موتور دیزل از نوع مایع خنک کننده است. در موتور دیزل ژنراتور ، از تزریق مستقیم سوخت استفاده می شود; بنابراین نگرانی از بابت آتش سوزی مستقیم از موتور وجود ندارد. در موتور دیزل ذخیره سازی نسبتا ساده است چون سوختی با کمترین درجه آتش گیری است. عمر ذخیره سازی دیزل از بقیه سوخت‌ها بیشتر است. موتوردیزل در تمام پمپ بنزین ها در دسترس است و در قوطی یا بشکه محافظت می شود. هشدارهای امنیتی برای موتور دیزل ژنراتور تفاوتی با دیگر موتور های دیزل ندارد. بایداز قرار دادن دیزل ژنراتور در محیط های مرطوب اجتناب شود. ملاحظاتی که باید برای ایمنی دیزل ژنراتورها در نظر گرفته شود نه تنها شامل ایمنی خود شما می باشد بلکه شامل ایمنی خود ژنراتور و موتور دیزل ژنراتور نیز می باشد.


بازدید دوره ای و انجام سرویس دوره دیزل ژنراتور امری بسیار ضروری است چون دلیل اصلی بوجود آمدن بسیاری از خرابی‌های دستگاه و مشکلات اساسی که منجر به پرداخت هزینه‌های بالای تعمیرات (اورهال دیزل ژنراتور) و خرید قطعات یدکی دیزل ژنراتور می‌شود عدم تعویض به موقع لوازم و قطعات مصرفی یا تعویض با لوازم و قطعات مصرفی نامناسب غیراصلی است. پس با سرویس دوره ای مناسب می توان از بروز این نقص جلوگیری نمود.
یکی دیگر از مهمترین اهداف طراحی دستگاه، کاهش استهلاک و نیز افزایش راندمان دستگاه در مصرف سوخت و تولید انرژی الکتریکی است. این امر با انجام سرویس‌های زیر امکان‌پذیر است:
با انجام فیلر گیری و تنظیم سوزن های انژکتور در دیزل ژنراتور می توان سوخت مصرفی را کاهش و استهلاک دیزل ژنراتور را کاهش داد.
چکاپ اولیه و رفع مشکلات الکتریکی و مکانیکی اولیه دیزل ژنراتور برای رفع نقص دیزل از اقدامات اساسی است.
تعویض به موقع لوازم مصرفی فرسوده دیزل ژنراتور(قطعات یدکی موتور دیزل ژنراتور) با لوازم مصرفی اصلی نیز از پیدایش نقص های احتمالی در موتور دیزل جلوگیری می کند.

کنترلرهای ATS (برد کنترلی دیزل ژنراتور)که بر روی دیزل ژنراتورها نصب می شوند میزان بار روی دیزل ژنراتور را کنترل می کنند و در مواقع غیر عادی بر مبنای تنظیمات قبلی پاسخ مناسب را از طریق فرمانهای الکترونیکی تابلو ارسال و بصورت خودکار تمامی وضعیت را کنترل می نماید که این امر سبب می شود موتور ژنراتور در بهترین شرایط به کار خود ادامه دهد. در حالت Standby موتور دیزل ژنراتور اگر برق قطع شود بلافاصله و در کمترین زمان، به وسیله تابلو کنترل اتوماتیک(ATS,CHENGOVER)زمان روشن و سبب به کار افتادن دیزل ژنراتور می شود.

سیستم کنترلی دارای قابلیت های زیر است

۱-راه اندازی و توقف اتوماتیک دیزل ژنراتور ۲-قابلیت نمایش وضعیت موتور ۳-حفاظت های مختلف در از جمله افزایش درجه حرارت آب, کاهش فشار روغن ,. کم و زیاد کردن دور دیزل ژنراتور در گاورنر های الکتریکی و حالت سنکرون ,افزایش و لتاژ ژنراتور, کاهش ولتاژ باتری ۴- مانیتورینگ اخطار مختلف: اخطار خرابی دینام. اخطار خطای انجام استارت در حالت اتوماتیک. اخطار خرابی سنسور روغن یا قطع بودن کابل ارتباطی در حالت اتوماتیک ۵-قابلیت تنظیم تمامی پارامتر های زمانی از روی پنل ۶-قابلیت کار با ولتاژ متغیر از۱۲ولت تا ۴۸ولت به طور اتو ماتیک ۷- قابلیت کار در دو حالت دستی و اتوماتیک ۸- نشان گر زمان کار دیزل ژنراتور بر حسب ساعت ۹- اندازگیری سه فاز شهر یا دیزل ژنراتور و تشخیص آمادگی ۱۰ قابلیت نمایش دور موتورRPM 11آلارم ویژه دمای آب ۱۲- CHECK UP کامل موتور ۱۳- با قابلیت: نمایش آمپراژ ، ولتاژ ، فرکانس


یکی از عواملی که می تواند طول عمر دیزل ژنراتور را افزایش دهد تعویض روغن است. مدت کارایی ژنراتور هایی که با رعایت اصول ایمنی مناسب مورد استفاده قرار می گیرند مدت ۳ سال است.یکی از اقدامات ضروری برای اطمینان از با کیفیت بودن ژنراتور، بازرسی تمام قسمت های دیزل بصورت تک تک است. برای اینکه از هر نوع نشتی یا خرابی در دیزل جلوگیری شود باید به صورت مرتب و مداوم موتور دیزل را تمیز کرد حتی اگر دستگاه کنترل فشار روغن روی ژنراتور نصب شده باشد ، تمیز کردن ژنراتور ،قبل از شروع بکار موتور برای جلوگیری از خرابی، بسیار مهم است. برای اینکه بتوانیم از داغ کردن موتور جلوگیری کنیم و آن را خنک کنیم باید آن را در معرض هوای پاک قرار دهیم. موتور های با توان دیزلی دارای سیستم خنک کننده آبی هستند . از موارد مهم دیگر تهویه در دیزل است. برای جلوگیری از بالا رفتن بیش از حد دما استاده از سیستم خنک کننده آبی، همراه با تهویه هوا در داخل محفظه مناسب است. دستگاه دمنده هوا هم جهت محافظت ماشین از هرگونه آلودگی صوتی باید روی موتور نصب شود. فشار بالا می تواند دینام را از کار بیندازد بنابراین کنترل فشار برای افزایش طول عمر ژنراتور حیاتی است.
موتور دیزل ژنراتور در صورتی که در مناطق سردسیر قرار گرفته باشند نیازمند یک گرمکن دیزل ژنراتور می باشند تا قبل از استارت همیشه موتور را گرم نگه داشته و روشن شدن و زیر بار رفتن دیزل را تسهیل کند .

جهت بازدید ، مشاوره و تعمیر و نگهداری دیزل ژنراتور با کارشناسان شرکت نیرو مولد آسیا با شماره تلفن ذیل تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲۰۳۴۱۴۴۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *