تعمیردیـــزل ژنراتور۴

در مباحث قبلی به بررسی برخی عیوب ایجاد شده در دیزل ژنراتور و علل رخ دادن آن ها پرداختیم. در این مقاله به تکمیل مباحث قبلی در مورد تعمیرات دیزل ژنراتور می پردازیم.

از جمله مشکلات رایج در دیزل ژنراتور ها مشکل دود سیاه خروجی از موتور دیزل است. برای بررسی علل این مشکل باید موارد زیر را برطرف نماییم.

ممکن است سوختی که به موتور وارد می شود زیاد باشد که در این صورت می بایست با رگولاسیون پمپ سوخت موتور دیزل از مناسب و کافی بودن سوخت ورودی به دیزل اطمینان حاصل کنیم.

از دیگر عللی که ممکن است سبب ایجاد این مشکل شود تمیز نبودن فیلتر هوای دیزل ژنراتور است که در این صورت باید سریعا به تعویض فیلتر هوا اقدام کنید. برای پیشگیری از این مشکل می بایست طبق بازه های زمانی مناسب به تعویض فیلتر هوا دیزل ژنراتور اقدام نمایید. جهت تهیه فیلترهای هوای دیزل ژنراتور از برندهای معتبر ولوو ، پرکینز ، کاترپیلار و کامینز
با کارشناسان شرکت نیرومولد پارس برای تماس حاصل فرمایید.

تعمیرات دیزل ژنراتور

همانطور که می دانید موتور دیزل دارای سوپاپ های متعددی است که می بایست در شرایط مناسب رگوله یا تنظیم شوند تا از بازی کردن و میزان لق بودن مناسب آن ها مطمئن شد. این نیز یکی از دلایل دیگر مشکلات دیزل است. اگر سوپاپ های دود دیزل به صورت نیمه باز قرار دارند یا نمی توان آن ها را کاملا محکم بست در این حالت نیز موتور دیزل دچار مشکل می شود. می بایست برای جلوگیری از این مشکل این سوپاپ ها را آب بندی نمود و مانند قسمت قبل لق بودن آن ها را کنترل نمود.

از دیگر علل ایجاد این مشکل ممکن است ورود آلودگی به اتاقک احتراق موتور دیزل باشد در این حالت می بایست اتاقک احتراق و شمع عای موتور دیزل را کربن گیری نمود.

در صورتی که انژکتورهای موجود در موتور دیزل بسته شده باشند یا دوره استفاده از آن ها تمام شده باشد باید وضعیت آن ها کنترل شود و در صورت نیاز تعویض شوند.

به عنوان مشکل دیگر در عملکرد دیزل ژنراتور می توان به بررسی بار ندادن دیزل اشاره نمود که این مشکل می تواند ناشی از دلایل زیر باشد.

ممکن است منافذ انژکتور مسدود شده باشد که در این صورت می بایست آن را کنترل نمود و می بایست و در صورت نیاز تعویض شود. یا اینکه بازه زمانی تنظیم کردن آن درست نبوده که باید آن را بررسی نمود.

از جمله مشکلات دیگر در دیزل ژنراتور ایجاد صدای بیش از حد موتور است که ممکن است ناشی از دلایل زیر باشد :

باری که موتور دیزل ژنراتور می کشد فراتر از بار مجاز تعیین شده برای آن است. در این حالت باید میزان بار موتور را تنظیم نمود.

ممکن است سیلندرهای موتور دیزل دارای بار نامتعادل باشند که در این صورت باید میزان بار روی آن و جریان سوخت موجود در پمپ را کنترل و تنظیم نمود.

ممکن است زمان تزریق سوخت به موتور مناسب نباشد که در این حالت می بایست زمان تزریق را تنظیم نمود.

از دیگر مشکلاتی که ممکن است در موتور دیزل به وجود آید لرزش شدید موتور به هنگام کار است که می تواند ناشی از دلایل زیر باشد.

ممکن است رینگ ها در موتور دیزل دچار شکستگی شده باشند که در این صورت باید آن ها را عوض کرد.

ممکن است یاتاقان هایی که اصلی هستند از جا در آمده باشند یا به مقدار زیادی لق باشند که در این صورت اگر مشکل آن ها برطرف نشود باید سریعا آن ها را تعویض نمود.

ممکن است پیستون دیزل کثیف شده باشد که در این صورت باید آن را تمیز کرد و دوده و گرد و خاک آن را برطرف نمود.

ممکن است موتور داغ کرده باشد که در این صورت می بایست وضعیت واترپمپ( water pomp ) را بررسی نمود و از صحت عملکرد آن اطمینان حاصل نمود.

ممکن است روغن کاری موتور نیز به درستی انجام نشده باشد که باید آن رابررسی نمود.

ممکن است سوپاپ ها خیلی محکم بسته شده باشند که در این صورت می بایست آن ها را کنترل نمود و اگر به یکدیگر مماس شده اند این چسبندگی را برطرف نمود.


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *