هیتر دیزل ژنراتور و ژنراتور گازسوز در واقع با تولید گرمایش و برای حفظ دمای مطلوب ساخته شده و در مولد نصب میگردد.

نحوه کارکرد هیتر دیزل ژنراتور:

هیتر دیزل ژنراتور به محض خاموش شدن ، وارد مدار و گرمایش خود را شروع میکند. گرمکن یاهیتر دیزل ژنراتور بیشتر در نواحی سرد سیر مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای استفاده از هیتر دیزل ژنراتور به شرح ذیل می باشد:

۱-جلوگیری از شوک حرارتی به موتور دیزل ژنراتور در زمان استارت (در موقعیت آب و هوایی سرد)

۲-استارت نرم راحت در موقعیت آب و هوایی سرد (جلوگیری از تکرار استارت و استهلاک قطعات)

۳-هیتر دیزل ژنراتور سبب کاهش شوک به دیزل ژنراتور و کاهش دفعات تعمیرات و باعث افزایش طول عمر دستگاه در بازه زمانی مشخص می شود.

۴-جلوگیری از آلودگی ایجاد شده در دیزل ژنراتور در لحظه استارت دستگاه

هیتر دیزل زنراتور به سه بخش ذیل تقسیم بندی می شوند:

۱-هیتر آب دیزل ژنراتور

۲-هیتر روغن دیزل ژنراتور

۳-هیتر سوخت دیزل ژنراتور

هیتر آب دیزل ژنراتور:

هیتر آب دیزل ژنراتور آب رادیاتور را در دمای متعادل برای استفاد و استارت راحت دیزل زنراتور با توجه به توان و حجم آب موتور مورد استفاده قرار می گیرد. ظرفیت گرمکن آب دیزل ژنراتور از ۵۰۰وات تا ۳۰۰۰وات میباشد.هیتر دیزل زنراتور

در کشور ما بیشتر از هیتر یا گرمکن آب دیزل ژنراتور استفاده می گردد و این گرمکن به دلیل ماژولار بودن می توان تمام قطعات تعویض و همچنین با تعویض المنت هیتر یا گرمکن دیزل زنراتور ، ظرفیت را تغییر داد. نصب هیتر یا گرمکن آب دیزل ژنراتور بر روی شاسی و ورودی رادیاتور نصب می گردد. تغذیه هیتر یا گرمکن دیزل زنراتور با ولتاژ ۲۲۰ ولت ،۵۰هرتز صورت می گیرد. از هیتر آب دیزل ژنراتور به دلیل موقعیت جغرافیای کشور بیشتر نسبت به هیتر سوخت و هیتر روغن دیزل ژنراتور مورد استفاده قرار می گیرد.

تذکر:عملکرد گرم کن دیزل ژنراتور به محل و نحوه نصب بستگی دارد.نحوه نصب این نمونه گرمکن دیزل ژنراتور به صورت عمودی می باشد. قبل از انتخاب موقعیت نصب موارد ذیل چک شود:

ورودی و خروجی گرمکن دیزل زنراتور ، قسمتهای خنک کننده موتور ، مسیر یابی شلنگ ارتباطی گرمکن به رادیاتور و گرمکن به موتور (ترجیحا شلنگ رابط گرمکن دیزل زنراتور در همان اطراف دیزل ژنراتور باشد) ، و سیم رابط برق ۲۲۰ ولت گرمکن برق و نکته دیگر این که از خمیدگی شلنگ ورودی و خروجی گرمکن دیزل ژنراتور طبق عکس زیر جلوگیری شود.

نصب هیتر دیزل ژنراتور
 
هیتر دیزل زنراتور

 

گرمکن روغن دیزل ژنراتور (هیتر روغن دیزل ژنراتور):

از هیتر روغن دیزل ژنراتور در مان های بسیار سردسیر و در روغن کارتر دیزل ژنراتور استفاده می شود . در سرما روغن دیزل ژنراتور در کارتر به دلیل سرما دچار یخ زدگی و و خاصیت روان خود را ازدست می دهد که در این حالت پیشنهاد داده می شود که با استفاده از هیتر گرمکن دیزل ژنراتور روغن ، روانتر و سبب بهبود و مطلوب کار کردن دیزل ژنراتور و آسیب ندیدن قطعات یدکی دیزل ژنراتور می شود.

هیتر روغن دیزل ژنراتور به صورت صفحه ای و به بدنه کارتل روغن دیزل ژنراتور با استفاده از پیچ نصب می گردد.

هیتر روغن دیزل ژنراتور  در توان های مختلف استاندارد و متناسب با حجم روغن کارتل دیزل زنراتور و توان دیزل ژنراتور مورد استفاده قرار می گیرد.

هیتر سوخت دیزل ژنراتور:

این نوع هیتر دیزل ژنراتور در نواحی سرد سیر (۱۵- درجه سانتی گراد) که در این حالت سوخت گازوئیل دچار یخ زدگی می شود ، استفاده می گردد. در نصب این گرمکن یا هیتر دیزل ژنراتور به دلیل اشتعال زا بودن سوخت باید در نصب آن دقت و از افراد متخصص و با تجربه استفاده نمود که در صورت نصب غلط و ناصحیح سبب خسارات جبران ناپذیری می شود.

در بعضی از مواقع در این حالت از ضد یخ استاندارد مختص سوخت به جای هیتر سوخت استفاده می شود.

در صورت نیاز به هیتر دیزل ژنراتور پرکینز ، ولوو، کامینز، کاترپیلار و… با مدیریت خدمات شرکت نیرو مولد آسیا و با شماره تماس ذیل تماس حاصل فرمایید:

۰۹۱۰۸۳۸۲۸۸۷

۰۹۱۰۵۵۶۳۷۸۱

مطالب مرتبط: