استارت دیزل ژنراتور

 

 در ابتدا برای روشن شدن و استارت موتور دیزل ژنراتور احتیاج به توانی می باشد که مقداری هوا و سوخت به داخل سیلندر کشیده و کمپرس و احتراق صورت گیرد که این عمل توسط استارت دیزل زنراتور صورت می پذیرد.

دنده های استارت که به صورت شیاردار به شفت متصل می باشد. این دنده ها مستقیم به دندهای بزرگ فلایویل موتور دیزل ژنراتور متصل می باشد. استارت موتور دیزل ژنراتور در قسمت عقب و بر روی پوسته موتور سوار میگردد.

استارت دیزل ژنراتور

استارت موتور دیزل ژنراتور به دو نوع ۱۲ ولت و ۲۴ ولت تقسیم بندی می شود که نوع ۱۲ ولت برای دیزل ژنراتور با توان پایین و نوع ۲۴ ولت برای دیزل ژنراتور با توان بالا مورد استفاده قرار می گیرد. استارت دیزل ژنراتور دارای یک اتوماتیک استارت می باشد  و زمانی که ۱۲ ولت را به آن بدهیم سبب بسته شدن کنتاکت بوبین (وصل سریع) اتوماتیک استارت شده و سبب ایجاد جریان زیادی برای تغذیه استارت موتور دیزل ژنراتور می شود و راه اندازی موتور دیزل ژنراتور می شود.

اتوماتیک استارت دیزل ژنراتور مجهز به یک فنر بازگرداننده می باشد که وقتی جریان وارد مگنت و عمل مگنت می شود دوباره فنر به جای خود بازگردانده می شود. فنر بازگرداننده بسیار مهم است که فقط در زمان  استارت و درگیری چرخ دنده استارت با فلایویل لازم است و بلافاصله پس از استارت رو روشن شدن دیزل سنولید یا اتوماتیک استارت از مدار خارج و سپس دنده های استارت از درگیری با فلایویل خلاص شده و استارت از مدار خارج می شود. در صورت درگیر ماندن موتور با دنده های استارت و چرخش بیش از حد ، سیم پیچ استارت سوخته می شود.

خرابی قسمت استارت موتور دیزل ژنراتور یا به دلیل سوختن سیم پیچ خور استارت و یا خرابی اتوماتیک استارت می باشد. در زمان خرید استارت به تعداد دنده های استارت حتما دقت نمایید. تعداد دنده های استارت معمولا ۹ ,۱۱, ۱۲ و یا ۱۴دنده می باشد .

موتور استارت دیزل زنراتور از نوع تحریک سری می باشد که دارای گشتاور بالایی دارد و در صورتی که به موقع جریان استارتردیزل ژنراتور قطع نشود و موتور فاقد اینرسیای کلاچ باشد استارت دیزل زنراتور تبدیل به مولد برق شده و سبب متلاشی شدن باطری دیزل زنراتور می شود.

موتور دیزل ژنراتور ها در هوای سرد جهت استارت و کارکرد مطلوب از سیستم کمک استارت سرد استفاده می شود. کمک استارت های سرد دیزل ژنراتور عبارتند از:

۱- شمع گرمکن : قطعه ای الکتریکی که با اشتعال مقداری از سوخت در منیفیلد هوا، هوی ورودی به سیلندر را گرم کرده و استارت دیزل ژنراتور به طور مطلوب کار می کند.

۲-کمک استارت : از یک پمپ دستی که مایع سوختی سرد را از طریق یک انژکتور به ورودی منیفیلد تزریق کرده که این مایع سوختی در درجه حرارت پایین تر مشتعل شده و سبب گرم کردن سیلندر می شود و موتور دیزلی به راحتی استارت می خورد.

فرمان استارت دیزل ژنراتور:

فرمان استارت دیزل ژنراتور از برد کنترلر به یک رله ارسال شده و این رله برق را به ترمینال مثبت استارت دیزل زنراتور می رساند و زمانی که موتور دیزل ژنراتور دور گرفت ، نمونه برق دینام به کنترلر ارسال شده و فرمان استارت دیزل ژنراتور متوقف شده و استارت دیزل ژنراتور از مدار خارج می شود.

#استارت دیزل ژنراتور لوول#استارت دیزل ژنراتور ولوو#استارت دیزل ژنراتور پرکینز#استارت دیزل ژنراتور کامینز#استارت دیزل ژنراتور کاترپیلار

جهت خرید استارت موتور دیزل (پرکینز ، کامینز،ولوو ، لوول ، دویتس ،کاترپیلار و استریم و …) با مدیریت خدمات شرکت نیرو مولد آسیا با شماره تلفن ذیل تماس حاصل فرمایید:

۰۹۱۰۵۵۶۳۷۸۱

۰۹۱۰۵۵۶۳۷۸۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *