زمان تعویض فیلتر دیزل ژنراتور

همانگونه که در مباحث قبلی گفته شد هر دیزل ژنراتور دارای فیلترهایی است که می بایست پس از مدت زمان معینی تعویض شوند تا کارایی دستگاه کاهش پیدا نکرده و استهلاک آن افزایش پیدا نکند. در این مبحث می خواهیم زمان تعویض فیلترهای مختلف دیزل ژنراتور را بررسی نماییم.

از جمله مهمترین علت های پیدایش بسیاری از مشکلات ایجاد شده در موتورهای دیزل ژنراتور که سبب تحمل هزینه‌های بسیار زیاد به کاربر می شود، به موقع تعویض نکردن تجهیزات مصرفی از جمله فیلترها می باشد. فیلترها تجهیزاتی از دیزل ژنراتور هستند که وظیفه گرفتن آلودگی های مواد ورودی به سیستم را دارند. اگر فیلترها به موقع بازرسی و تعویض نشوند استهلاک دستگاه افزایش یافته و راندمان آن کاهش می یابد. به عنوان مثال استفاده از فیلترهای مناسب و اصلی و همچنین تعویض به موقع روغن موتور می تواند سبب افزایش راندمان دیزل شود. روغن موتور دیزل می بایست پس از ۱۵۰ یا ۲۰۰ ساعت کار دیزل ژنراتور تعویض شود. تعویض فیلترهای روغن نیز می بایست با هر بار تعویض روغن موتور انجام گیرد. پس زمان تعویض فیلترها از جمله موارد بسیار مهم در دیزل ژنراتورها است که باید به صورت دقیق رعایت شود.

رعایت نکات زیر به منظور کاستن از استهلاک دیزل ژنراتورها بسیار مهم است :

تنظیم بودن سوزن انژکتور دیزل ژنراتور سبب کاهش دادن مصرف سوخت در دیزل ژنراتورها می شود و این مسئله باعث کاهش استهلاک و افزایش راندمان دستگاه می شود.

اگر دیزل به صورت دوره ای مورد بازرسی و کنترل قرار گیرد در صورت ایجاد شدن نقص می توان سریعا آن را تشخیص داده و از گسترس نقص درون موتور دیزل جلوگیری نمود.

در صورت فرسوده شدن تجهیزات مصرفی دیزل می بایست آن ها را با تجهیزات جدید تعویض نمود.

از مکمل های گازوییل در دیزل ژنراتورها به منظور کاهش دادن فرسایش تجهیزات دیزل ژنراتور و بهبود کارایی موتور دیزل استفاده کنید.

زمان مناسب تعویض فیلترها در دیزل ژنراتور

فیلتر هوای دیزل ژنراتور با هدف تصفیه هوای ورودی به موتور طراحی شده است و سبب کاهش مصرف سوخت دیزل شده و طول عمر دیزل و بازدهی آن را افزایش می دهد. همچنین تعویض به موقع فیلتر هوا سبب جلوگیری از داغ شدن بیش از حد دیزل ژنراتور در هنگام کار کردن، خاموش شدن دیزل ژنراتور در زیر بار، شکستگی سوپاپ ها کرنک سوپاپ ها و … می‌شود.

اگر بخواهیم برای تعویض فیلتر آب دیزل ژنراتور زمان مناسبی را تعریف کنیم می توان گفت زمان تعویض فیلتر آب زمانی است که مایع خنک کاری دیزل خارج می شود. توصیه می شود فیلتر آب پس از ۳۰۰ ساعت یا یک سال تعویض شود.

نکته مهم : زمانی که قصد دارید فیلتر گازوییل را تعویض نمایید باید از وجود نداشتن آب در آن اطمینان حاصل نمایید.

بعد از ۱۵۰ ساعت کار کردن موتور

فیلتر روغن و بای پس را تعویض نمایید

فیلتر گازوییل را تعویض کرده و محفظه آن را کاملا تمیز کنید.

فیلتر گازوییل می بایست هر دوماه یکبار تعویض شود.

فیلتر سوخت اولیه را تعویض کنید.

زمان مناسب برای خارج کردن رسوبات موجود در مخزن هر ۴۰۰ ساعت یک بار است. تسمه ها نیز می بایست مورد بررسی قرار گیرند.

باطری و آب رادیاتور که مخلوط با ضدیخ است را مورد بررسی قرار دهید.

تعویض فیلتر هوا : هر ۴۰۰ ساعت کارکرد موتور طبق ساعت کار موجود در برد کنترلر باید تعویض گردد.

هر ۸۰۰ ساعت یک بار فیلتر اصلی گازوییل را مورد بررسی قرار دهید. لوله های هوا را مورد بررسی قرار دهید و در صورت لزوم آن ها تعویض نمایید

هر ۱۰۰۰ ساعت یک بار فیلتر آب رادیاتور را تعویض نمایید البته توجه داشته باشید که این کار را همزمان با تعویض آب رادیاتور انجام ندهید.

به ازای هر ۲۰۰۰ ساعت کارکرد موتور دیزل توربو شارژر را مورد بررسی قرار دهید و در صورت وجود نقص آن را برطرف نمایید.

سوپاپ های هوا را کنترل نمایید و در صورت نیاز تنظیم کنید.

آب رادیاتور را تعویض کنید.

در صورت نیاز به فیلتر اورجینال و اصلی دیزل ژنراتور(پرکینز ، ولوو، کامینز، کاترپیلار ، لوول ، …) با مدیریت خدمات شرکت نیرو مولد آسیا و با شماره تلفن ۲۴ساعته ذیل تماس حاصل فرمایید:

۰۹۱۰۸۳۸۲۸۸۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *