محاسبه توان و انتخاب دیزل ژنراتور

محاسبه توان دیزل ژنراتور:

در صورت نیاز مصرف کننده به دیزل زنراتور (ژنراتور برق) ،شخص خریدار باید میزان توان مصرفی خود را محاسبه نماید و طبق محاسبه توان مصرفی ، دیزل ژنراتور خود را انتخاب نماید. لذا در این بخش سعی شده تا برخی از مفاهیم محاسبه توان دیزل ژنراتور آورده شود.
مهمترین هدف این بخش رسیدن به دیزل ژنراتور مناسب کار برای مصرف کننده می باشد. و در صورت پیشنهاد و براورد غیر کارشناسی توان مصرفی ، موجب خرید دیزل ژنراتور با توان پایین تر که سبب می شود که دیزل ژنراتور زیر بار جواب ندهد و مولد برق shut down شود و در صورتی که توان دیزل ژنراتور از توان مصرفی براورد بیشتر باشد در این صورت هزینه اولیه خرید دیزل ژنراتور و هزینه سوخت افزایش می یابد لذا ضرورت براورد توان در زمان خرید به طور محسوس آشکار می شود.
برخی افراد با استفاده از آمپر کنتور توان مصرفی را انتخاب و طبق همین انتخاب ژنراتور برق خود را انتخاب میکنند که این روش نادرست است و به دلیل اینکه شبکه برق (دریای انرژی) ، برق کنتور را تامین می کند و به عنوان مثال شما از یک کنتور ۱۰۰ آمپر میتوان در لحظه ۱۵۰آمپر برق دریافت کنید.
پیشنهاد شرکت برای محاسبه توان دقیق مصرف استفاده از تکنسین های برق (نفر برق کار) می باشد و در غیر این صورت با احتساب توان به روش زیر محاسابات را انجام می دهیم:
ابتدا توان دستگاه های مصرفی را بر حسب یک فاز و سه فاز به ۲ دسته تقسیم بندی می نماییم.
بر روی پلاک دستگاه های مصرفی مشخصاتی مصرفی به اختصار : KW کیلو وات ، HP اسب بخار ویادرج گردیده است. با استفاده از روابط ذیل تمام آنها را به آمپر (A) تبدیل می نماییم:

اسب بخار(HP) ضربدر ۰/۷۳۶= کیلووات (KW)
کاوآ ضربدر ۰/۸ = کیلووات
کیلووات (KW) سه فاز ضربدر ۱/۸ = آمپر (A) سه فاز
کیلووات (KW) تکفاز ضربدر ۱/۴۴ = آمپر (A) تکفاز
از انجایی که مولد برق در لحظه توان را تولید می کند و همانند شبکه پشتوانه ای ندارد لذا باید در محاسبه توان دیزل ژنراتور (مولد برق) ، باید توان مصرفی دستگاه ها را در لحظه راه اندازی (استارت )اندازه گیری نماییم. در مصارف روشنایی ضریب توان راه اندازی را یک در نظر میگیریم (به دلیل اهمی بودن مصرف کننده روشنایی) و سایر مصرف کننده هایی که موتور الکتریکی دارند مانند پمپ ها ، چرثقیل تاور و آسانسور و… که در زمان استارت و شروع به کار ، توان لحظه ای بیشتری مصرف می کنند را طبق ضریب توان ذیل محاسبه می گردد:
مصرف کننده موتورهای الکتریکی با حالت راه اندازی مستقیم = ضریب ۲/۵
مصرف کننده موتورهای الکتریکی با حالت راه اندازی دو ضرب (ستاره مثلث) = ضریب۲
مصرف کننده موتورهای الکتریکی با حالت راه اندازی از طریق اینورتر (سافت درایو) = ضریب۱
بعد محاسبه عداد بدست آمده را در دو گروه مجزا سه فاز و تک فاز با هم جمع کرده و سپس عدد بدست آمده در حالت تک فاز را تقسیم بر سه نموده و با عدد توان سه فاز جمع نموده که در این صورت عدد بدست آمده توان مصرفی مورد نیاز ما بر حسب سه فاز می باشد.
حال با استفاده از روابط ذیل این عدد را به کیلو وات (KW) یا کیلو ولت آمپر (KVA) تبدیل می نماییم.

آمپر (A) سه فاز تقسیم بر ۱/۸ = کیلووات (KW) سه فاز
آمپر(A) سه فاز تقسیم بر۱/۴۴= کاوآ(KVA) سه فاز
در این صورت با استفاده از توان به دست آماده می توان توان دیزل ژنراتور را بدست اورد که در این مرحله چند نکته هست که باید در انتخاب توان دیزل ژنراتور رعایت نماییم.
توان تعریف شده در کاتالوک دیزل ژنراتورها (data sheet) در ارتفاع سطح دریا ، دمای ۲۵درجه سانتی گراد و سایر شرایط استاندارد و سوخت مصرفی تعریف شده است لذا در محل استقرار دیزل ژنراتور (به دلیل ارتفاع ، درجه حرارت ، رطوبت و …) افت های در رسیدن به توان کاتالوگ دیزل ژنراتور (ژنراتور برق) را شاهد هستیم. و از طرفی در کاتالوگ شرکت سازنده برای هر دیزل ژنراتور (ژنراتور برق) دو نوع توان داریم:
۱- توان اضطراری یا Standby power : توان دیزل ژنراتوری که در حدود یک ساعت مصرف کننده ها را تامین می نماید .
۲- توان دائم یا پرایم (prime power): پس از یک ساعت کارکرد دیزل ژنراتور ، توان دیزل ژنراتور در حدود ۱۰ درصد کاهش میابد که از این به بعد (یک ساعت کارکرد دیزل ژنراتور) میتواند توان دائم (prime power) را می توان در اختیار مصرف کننده قرار دهد.
نکته ای که باید در آخر این مطلب رعایت کرد که زمانی که دیزل ژنراتور به صورت standby کار می کند می توان از کل توان دیزل ژنراتور استفاده نمود و در صورتی که دیزل ژنراتور به صورت دائم مصرف کننده را تامین کند باید از ۸۰درصد توان دیزل ژنراتور استفاده کرد تا به دیزل ژنراتور (مولد برق ) آسیب نرسد.

در صورت نیاز به مشاوره جهت بازدید از محل نصب و انتخاب دیزل ژنراتور بر حسب مصرف کننده ها با شماره تلفن ۲۴ ساعته ذیل تماس حاصل فرمایید: ۰۹۱۲۰۳۴۱۴۴۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *