اصول راه اندازی و نصب دیزل ژنراتور

همانطور که در مباحث قبلی گفته شد نصب صحیح و درست دیزل ژنراتور، یکی از مهم‌ترین موارد در میزان بهره وری و عملکرد دیزل ژنراتور می‌ باشد. در واقع نصب و راه اندازی نادرست دیزل ژنراتور می تواند میزان راندمان این دستگاه را کاهش دهد پس نصب صحیح آن بسیار دارای اهمیت است. رعایت اقدامات ایمنی و کنترل اتصالات، نقش بسیار مهمی در راه اندازی دیزل ژنراتور را بر عهده دارد. همواره نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور باید توسط یک فرد متخصص و با تجربه انجام گیرد تا از بروز هر گونه مشکل احتمالی جلوگیری شود.

اجاره دیزل ژنراتور

بررسی و کنترل تمامی اجزای دیزل ژنراتور، بسیار ضروری است و اگر سهل انگاری صورت گیرد، خطراتی مانند: برق گرفتگی از ژنراتور، سوخته شدن ژنراتور، آتش سوزی دیزل ژنراتور را به همراه دارد.

در این بخش می خواهیم به مهم‌ ترین نکات و چندین دستور العمل در راه اندازی یک دیزل ژنراتور اشاره کنیم.

آشنایی با نکات ایمنی موتور دیزل ژنراتور

اگر فردی بخواهد از موتور دیزل ژنراتور استفاده کند باید درمورد نحوه کار و ایمنی آن نیز اطلاعات داشته باشد. دیزل ژنراتور ها، قابلیت کار در ساعت‌های طولانی را دارند و نیازمند نگهداری هستند. موتور دیزل ژنراتور از دو نوع، سیستم خنک کننده می‌تواند استفاده کند:

۱. دیزل ژنراتور با سیستم هوا خنک کننده

۲. دیزل ژنراتور با سیستم مایع خنک کننده

موتورهای دیزلی که از نوع مایع خنک کننده هستند در مقایسه با سایر موتور دیزل‌ها در بازار مقاوم تر هستند. موتور دیزل ژنراتوری که با سوخت دیزل (گازوئیل) کار می‌کند، از سیستم سوخت رسانی از نوع تزریق مستقیم سوخت استفاده می‌کند؛ بنابراین نگرانی از بابت آتش سوزی مستقیم از موتور وجود ندارد. ذخیره سازی دیزل نسبتا ساده (خطرناک) است، چون سوختی با کمترین درجه آتش گیری است و می تواند سبب آتش سوزی شود. عمر ذخیره سازی دیزل از بقیه سوخت‌ ها بیشتر است. دیزل در تمام پمپ بنزین‌ ها در دسترس است و در قوطی یا بشکه محافظت می‌ شود. هشدارهای امنیتی برای موتور دیزل ژنراتور تفاوتی با دیگر موتور‌های دیزل ندارد. نباید دیزل ژنراتور را در محیط های مرطوب قرار داد. نکات ایمنی که باید برای ایمنی دیزل ژنراتور‌ها در نظر گرفته شود نه تنها شامل ایمنی خود شما می‌ باشد بلکه شامل ایمنی خود ژنراتور و موتور ژنراتور نیز می‌ باشد.

تعویض روغن منظم سبب افزایش یافتن، طول عمر دیزل ژنراتور می شود. ژنراتور هایی که با رعایت اصول ایمنی مناسب مورد استفاده قرار می گیرند به راحتی به مدت ۳ سال کار می‌ کنند. بازرسی تمام قسمت‌ ها به صورت جداگانه برای اطمینان از با کیفیت بودن ژنراتور، ضروری است. تمیز نگهداشتن ژنراتور مانند جلوگیری از هر نوع نشتی یا خرابی الزامی است. حتی اگر دستگاه کنترل فشار روغن روی ژنراتور نصب شده باشد، تمیز کردن ژنراتور، قبل از شروع به کار موتور برای جلوگیری از خرابی، بسیار مهم است. قرار دادن موتور دیزل ژنراتور در معرض هوای پاک برای خنک کردن موتور و تازه کردن هوای آن ضروری است.

موتور گاز سوز

موتور‌های با توان دیزلی دارای سیستم خنک کننده آبی هستند، ولی تهویه هم، به همان میزان اهمیت دارد. سیستم خنک کننده آبی، همراه با تهویه هوا در داخل محفظه باعثمی شود که از بالا رفتن بیش از حد دما جلوگیری شود. دستگاه دمنده هوا هم به منظور محافظت ماشین از هرگونه آلودگی صوتی باید روی موتور نصب شود. فشار بالا می‌تواند سبب از کار افتادن دینام شود.

موتور دیزل ژنراتور هایی که با دیزل کار می‌ کنند به یک پیش گرمایش قبل از شروع به کار و یک پیش سرمایش قبل از سوخت گیری نیاز دارند. برای سوخت گیری مجدد باید ژنراتور خاموش شود تا از آتش سوزی جلوگیری شود.

آشنایی با نکات ایمنی دیزل ژنراتور

به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی اقدامات احتیاطی مناسبی باید در هنگام استفاده از دیزل ژنراتور‌ها در نظرگرفته شود مانند: استفاده از سیم و کابل هایی که دارای کارآمدی بالایی هستند. نباید به دیزل ژنراتور بار اضافی تحمیل شود. در مواقعی که ژنراتور باید به طور دایمی نصب شود خاموش شدن آن نباید فراموش شود تا در افزایش فشار (و جلوگیری از آسیب به موتور یا ژنراتور) آن را به صورت خود کار خاموش نماید. حفظ دمای موتور از جمله نکات ضروری است. درجه حرارت بالا باعث خاموش شدن یا خراب شدن ژنراتور در هنگام افزایش بیش از حد حرارت می‌ شود و ممکن است به آن لطمه بزند. فشار نامناسب روغن در موتور دیزل ژنراتور باعث کارکرد نامناسب دیزل ژنراتور می‌شود. برای جلوگیری از خاموش شدن‌ های پیش بینی نشده، می‌ توان کیت‌ های خاموش کننده را استفاده کرد. کیت‌ های خاموش کننده، دیزل ژنراتور را درمقابل خرابی‌ ها محافظت می‌ کند و مکانیزم آن را کنترل می‌ کنند. نگهداری منظم از موتورهای دیزل ژنراتور ضروری است مخصوصا برنامه تعویض روغن آن از اهمیت خاصی برخوردار است.

از زمان سنج برای افزایش طول عمر ژنراتور می توان استفاده نمود. زمان سنج، مدت زمان مصرفی را مشخص می‌ کند. داشتن دانش مربوط به جنبه‌ های الکتریکی یک ویژگی اضافه شده به نیازمندی های ایمنی در هر موتور می‌ باشد. استفاده از یک همکار یا تکنسین حرفه‌ای در هنگام سرویس ژنراتور برای ایمنی شخصی نیز ضروری می‌ باشد. ملاحظاتی هم برای جلوگیری از آتش سوزی در هنگامی که دمای ژنراتور بالا می‌ رود باید در نظر گرفته شود. از ریخته شدن روغن بروی زمین باید برای جلوگیری از خطر آتش سوزی در نظر گرفته شود. ژنراتور‌ها باید در محلی دور از خانه‌ های مسکونی نصب شوند (برای کاهش آلودگی صوتی و هوا در محل سکونت).

در حال حاضر، نیازمندی به دیزل ژنراتورها برای ذخیره سازی برق در صنعت، خانه و محل کار، که به شبکه برقی متصل می‌ باشد بسیار مورد نیاز است. هر دیزل ژنراتور با توجه به کیلو وات برقی که تولید می‌ کند که در واقع ظرفیت هر موتور دیزل است رتبه بندی می‌ شود. یک خانه یا یک مزرعه ممکن است ۲۲ الی ۲۵ کیلووات برق لازم داشته باشد. در این مورد، یک موتور دیزل ژنراتور ۳۰ کیلو واتی مناسب خواهد بود. این موتور دیزل ژنراتور ۳۰ کیلوواتی معمولاً به صورت مطمئن در ۲۵ کیلو وات و با ۱۸۰۰ rpm مدت زمان طولانی کار خواهد کرد. موتور‌های دیزل ژنراتور، معمولاً تضمین تامین منبع تغذیه بدون قطعی را در همه زمان‌ ها ارایه می‌ کنند، به خصوص در زمان هایی که شدیداً مورد نیاز است مانند قطعی برق ناگهانی.

محل نصب دیزل ژنراتور:

-پارامتر مکان دیزل ژنراتور اولین و مهمترین اقدام در نصب دیزل ژنراتور است.

-فضای باز یا فضای بسته

-وجود سیستم تهویه

-قابلیت دسترسی آسان با فرض بر نکات ایمنی و امنیتی.

-امکان سنجی از لحاظ نگهداری دیزل ژنراتور به صورت دایم یا موقت در مکان نصب.

پارامتر‌های انتخاب صحیح در نصب دیزل ژنراتور در مکان مورد نظر می‌باشد. شما می‌توانید با رعایت این موارد بیشترین میزان امنیت و ایمنی را برای خود حاصل نمایید.

دسترسی ساده و ایمن

در حالت کلی، نحوه دسترسی به دیزل ژنراتور جهت تعمیر ونگهداری، دارای اهمیت بسیار بالایی می‌ باشد. همواره سعی شود دسترسی به دیزل ژنراتور را بسیار راحت و ایمن و همچنین با امنیت بالا طراحی کنید به این دلیل که در صورت وجود موارد اضطراری، به راحتی به دیزل ژنراتور دسترسی داشته باشید و موارد ایمنی و امنیت نیز، جزء بسیار ضروری این موضوع محسوب می‌ شود.

کاهش صدای حاصل از دیزل ژنراتور:

کارکردن یک دیزل ژنراتور همواره با آلودگی صوتی همراه می‌ شود از این رو، وجود یک کانوپی سایلنت دیزل ژنراتور (کاور دیزل ژنراتور) برای کاهش صدای حاصل از دیزل ژنراتور بسیار مناسب می‌ باشد تا آلودگی صوتی را کاهش دهد.

تهویه

کنترل سیستم تهویه، یکی از مهم‌ ترین مسائل مربوط به نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور می‌ باشد. سیستم تهویه از دو نظر دارای اهمیت است:

۱. خروج گازی‌ های سمی که در زمان کار کردن دیزل ژنراتور خارج می‌ شود.

۲. بهینه سازی سیستم خنک کننده دیزل ژنراتور که با کاهش دادن دمای موتور دیزل ژنراتور باعث افزایش طول عمر دیزل ژنراتور می‌ شود.

اقلام تهویه کمکی عمدتا شامل فن خنک کننده رادیاتور، لوله‌ های اگزوز، هوا را به خارج هدایت نموده و موتور دیزل ژنراتور خنک می‌ گردد.

مخزن سوخت

سوخت گازوئیل به عنوان “سوخت نسبتا خطرناک” نامیده می‌ شود و ذخیره سازی و توزیع آن نیازمند رعایت برخی قوانین و نکات ایمنی می‌ باشد. مهمترین دلایل آتش سوزی در دیزل ژنراتور ها، رعایت نکردن نحوه پر کردن تانک دیزل ژنراتور می‌ باشد. همواره سطح شیب تانک سوخت دیزل ژنراتور را قبل از پر کردن و همچنین هنگام استفاده از آن، کنترل نمایید.

نکات ایمنی در دیزل ژنراتور:

مهمترین نکات ایمنی در راه اندازی دیزل ژنراتور عبارت است از:

۱. از ریخته شدن سوخت بروی بدنه دیزل ژنراتور شدیدا جلوگیری نمایید.

۲. اتصالات مربوط به سیستم سوخت رسانی را همواره کنترل نمایید (در صورت عدم توجه بروز آتش سوزی در دیزل ژنراتور و انفجار در ژنراتور بنزینی را خواهد داشت.)

۳. از عدم وجود الکتریسته ساکن در تانک مطمئن شوید.

۴. از قرار گرفتن مواد اشتعال زا در کنار دیزل ژنراتور جلوگیری نمایید.

۵. از میزان توان خروجی موتور دیزل اطمینان حاصل نمایید که در صورت افزایش دور موتور دیزلی باعث سوخته شدن دیزل ژنراتور می‌شود.

به ترکیبی از یک موتور دیزل، ژنراتور و انواع متعلقات فرعی از قبیل شاسی، اتاقک سایلنت، عایق های صدا، سیستمهای کنترل، قطع کننده های اضطراری مدار، سیستم مولد گرما، سیستم استارت اتومات و غیره که به عنوان یک مجموعه به یک دیگر متصل شده باشند دیزل ژنراتور می گویند .

دیزل ژنراتور با ظرفیت های متفاوتی طراحی می شوند که می توانند از ۱ تا ۲۰ کیلو ولت آمپر (kva) برای منازل، فروشگاه ها، ادارات کوچک و تا (۲۰۰۰kva/۲mva) قابل استفاده برای مجتمع های اداری بزرگ و کارخانه ها برق تولید کنند. یک ژنراتور ۲۰۰۰ کیلو ولت آمپر را می توان درون یک اتاقک ایزوله قابل حمل قرار داد . ژنراتورهای ۵ مگاوات برای ایستگاه های کوچک تولید برق استفاده می شوند و برای این منظور می توان از چندین دستگاه ژنراتور استفاده کرد . ژنراتورها در سایزهای بزرگتر به صورت مجزا به محل نصب حمل شده و در آنجا مونتاژ و تجهیزات فرعی به آنها اضافه می گردد .

دیزل ژنراتورهای کوچک تا ۲۵۰ کیلو ولت آمپر نه تنها برای تولید برق اضطراری بلکه به جهت تامین برق مورد نیاز به صورت مستمر یا در زمان اوج مصرف و یا حتی در زمانی که کمبود ژنراتورهای بزرگتر حس می شود استفاده می شوند . کشتی ها و بسیاری از وسائل نقلیه بزرگ زمینی مانند قطارها نیز از دیزل ژنراتور نه فقط برای تامین برق روشنایی بلکه برای تامین نیروی محرکه مورد نیاز خود استفاده می کنند . به وسیله نیروی محرکه برقی می توان حرکت یکنواخت و قدرتمندتری علاوه بر استفاده مناسب تر از فضا داشت . محرکه های برقی قبل از جنگ جهانی اول در کشتی ها مورد استفاده قرار گرفتند و در طول جنگ جهانی دوم به تکامل رسیدند .

دستگاه های تولید برق بر اساس ظرفیت تولید نرمال تا ماکزیمم و بر اساس قدرت تولیدی و به کیلووات طبقه بندی و نامگذاری شده و با توجه به نوع مصرف آن برای تولید برق مستمر یا اضطراری انتخاب می شوند .

جهت نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور و ژنراتور گازسوز در تهران و سایر استان های کشور با مدیریت فنی شرکت نیرو مولد ایران و با شماره تماس ذیل تماس حاصل فرمایید:

۰۹۱۲۰۳۴۱۴۴۳,۰۹۱۰۵۵۶۳۷۸۱ (مهندس تبریزی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *